ster. Na het uiteenvallen van 'De Haghespelers' wordt Vandervelden secretaris van het Nationaal Hanze Bureau; onderwijl schrijft hij nog enkele toneelstukken. In 1938 verschijnt van de hand van Vandervelden een levensbeschrij ving van Sint-Bavo, de heilige die Gent en Haarlem met elkaar verbindt. Vandervelden is een erudiet man, misschien wel te erudiet voor zijn func tie; in 1939 promoveert hij in Leiden tot doctor in de rechten op een proefschrift getiteld Staat en recht bij Vondel. Uit eigen bezit schenkt hij vele wetenschappelijke werken aan de bibliotheek. Hij heeft een opvlie- -150- gend karakter. De latere directrice juffrouw Vinkenburg beschrijft hem als een man met 'geniale in- en uitvallen'. Vanderveldens echtgenote Ellen Russe geeft regelmatig lezingen in de bibliotheek. In de jaren dertig schrijft zij enkele romans. Daarnaast ver taalt ze werken van Engelse en Italiaanse auteurs. Vandervelden en zijn vrouw richten in 1936 in Haarlem de vereniging 'Dante Alighieri' op ter bevordering van de kennis van de Italiaanse cultuur. Deze vereniging is ook gevestigd in de r.k. Openbare Bibliotheek en Leeszaal en beschikt daar over een eigen boekenverzameling. Geldzorgen Terwijl het aantal leden in de loop van de jaren twintig gestaag toeneemt, van 140 in 1921 tot 512 in 1925, blijft de financiële situatie van de leeszaal en bibliotheek precair. Naast de opbrengst uit de contributies (die in 1922 van 1,50 tot 2,50 wordt verhoogd) is er gemeentelijke subsidie, die van ruim 2000 gulden voor 1922 wordt opgetrokken tot 3500 gulden in 1923 en tot 4500 gulden in 1926. De provincie draagt vanaf 1924 1546 gulden per jaar bij. Giften van particulieren en van andere rooms-katholieke instellingen houden in de beginjaren de inkomsten en uitgaven nog enigszins in even wicht. Zo schenkt de Haarlemse bisschop monseigneur A.J. Callier jaar lijks 25 gulden en stelt het bestuur van de r.k. Jongensschool voor m.u.l.o. zelfs elk jaar 600 gulden beschikbaar. Heel katholiek Haarlem doet een duit in het zakje. Eenmalige bijdragen bij de start van de bibliotheek zijn er onder meer van de r.k. Vereeniging van Patroons in het Aannemers-, Timmer- en Metselaarsbedrijf en van de afdeling Haarlem van de Neder- landsche r.k. Zuivel- en Margarinebewerkersbond 'St. Antonius van Padua'. Maar de pastoors van Haarlem laten secretaris Bartels weten niet in te kunnen gaan op het verzoek tot het houden van een collecte voor de r.k. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In juni 1923 organiseert het bestuur van de r.k. Openbare Leeszaal en Haerlem Jaarboek 2002

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 152