sensysteem dat rooms-katholieke bibliotheken toepassen. A-boeken zijn geschikt voor lezers van 18 jaar en ouder, B-boeken voor lezers van 21 jaar en ouder, terwijl C-boeken alleen uitgeleend mogen worden nadat toe stemming van het bestuur is verkregen. Er bestaat ook nog een categorie D-boeken: 'boeken, welke volstrekt verwerpelijk zijn en dus ook niet in de Leeszaal aangetroffen worden', zoals het voorwoord van de catalogus uit 1931 vermeldt. Vandervelden draait bij en legt kort daarna een lijstje met boektitels ter goedkeuring voor aan Boogmans. Deze plaatst bij verscheidene titels -156- vraagtekens en verzucht aan het einde van zijn antwoordbriefje: 'Er is weer geen enkel technisch werk bij.' In 1931 wordt Boogmans benoemd tot archivaris van het bisdom en conservator van het Bisschoppelijk Museum en legt hij het censorschap neer. De functie van censor wordt in 1967 afgeschaft. In 1937 wordt de Informatie-Dienst Inzake Lectuur (I.D.I.L.) opge richt op initiatief van de r.k. Nederlandsche Boekhandelaren en Uitgeversvereeniging Sint Jan in samenwerking met de Bond van r.k. Openbare Leeszalen en Bibliotheken. Tot 1 januari 1971 geeft deze vanuit Tilburg opererende organisatie katholieke lectuurvoorlichting, waarbij in Nederland verschijnende boeken van een morele kwalifi catie worden voorzien. Ook de r.k. Openbare Leeszaal en Bibliotheek in Haarlem is geabonneerd op de i.D.D.L.-recensies. Crisis... ook in het bestuur Haarlem wordt in de loop van de jaren dertig getroffen door massale werkloosheid. De subsidies van het rijk, de provincie en de gemeente voor de r.k. bibliotheek lopen terug als gevolg van bezuinigingen. De salarissen van directeur Vandervelden en diens assistente mej. F. Rijnier- se worden met tien procent gekort. In 1934 bestaat de r.k. Openbare Leeszaal en Bibliotheek 12,5 jaar. In verband met de ernst der tijden wordt deze datum niet herdacht. Het bestuur biedt leden de mogelijkheid om in plaats van de contri butie van 2,50 gulden per jaar, 1,00 gulden te betalen met daarnaast een leesgeld van vijf cent per geleend boek. Dit 'om in het bijzonder die groe pen tot de r.k. Leeszaal te trekken, die tot dusverre uit financieele over- I.D.L.L. Haerlem Jaarboek 2002

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 158