wijzingen geven voor het verbouwen van radio-ontvangtoestellen tot radiozendinrichtingen of voor het samenstellen van zendinrichtingen uit afzonderlijke toestellen of onderdeelen, moeten worden ingeleverd.' Het bestuur en de directeur van de r.k. Openbare Leeszaal en Biblio theek in Haarlem volgen de aanwijzingen van de Centrale Vereeniging nauwgezet op. Op 14 augustus 1940 bericht Vandervelden secretaris Roeland: 'Enkele boeken werden ingeleverd ten stadhuize. Met de leeszaal gaat het niet kwaad. Er komen wel leden bij en de uitleen blijft goed op peil.' -160- In december 1940 worden niet-joodverklaringen voor bestuur en per soneel ingevuld en geretourneerd aan de Centrale Vereeniging. De Nieuwe Haarlemsche Courant van zaterdag 1 maart 1941 bevat een vraaggesprek met Vandervelden ter gelegenheid van de eerste Boeken week in de oorlog. De kop van het artikel luidt: 'Hoe stilt de mensch zijn geestelijken honger?' 'De hoofdschotel bestaat uit lichten, verteerbaren kost, die net genoeg is om de avonduren nuttig door te brengen' is het antwoord. 'Vanzelf sprekend is de animo om te lezen sinds den oorlog, en speciaal in den afgeloopen winter, zeer toegenomen. Het merkwaar dige feit doet zich hierbij voor, dat de vrouwen hun klassieken voor sprong op het sterke geslacht hebben behouden en dat zij nog altijd de trouwste bezoeksters van leeszaal en bibliotheek zijn.' In 1941 geeft de r.k. Bibliotheek onder de titel Schakels maandelijks een eigen blaadje uit waarin onder meer de nieuwe aanwinsten worden vermeld. Dat is van korte duur want de oktoberuitgave is al weer de laat ste. In dezelfde maand biedt de Centrale Vereeniging de leeszalen de mogelijkheid boeken te bestellen uit de catalogus Nieuwe Duitsche boe ken. Vandervelden bestelt zeventien boeken en schrijft aan Roeland: 'Ik moet er U echter op wijzen dat de animo voor Duitsche lectuur bij het publiek zeer gering is.' Gedurende de resterende oorlogsjaren blijven de verbodsbepalingen via de Centrale Vereeniging binnen komen. Honderden auteurs en een veelvoud aan boeken worden verboden. Archiefstukken over deze perio de zijn schaars. Ook de Nieuwe Haarlemsche Courant verschijnt niet vanaf 1 oktober 1941 tot en met 6 mei 1945. Na de oorlog, in november 1945, verschijnt onder redactie van dr. H.E. Greeve, de secretaris van de Centrale Vereeniging, een overzicht van de wederwaardigheden van de bibliotheken van september 1944 tot juni 1945. In het boekje, getiteld In Nacht en Ifs, staat over de r.k. Openbare Leeszaal en Bibliotheek in Haarlem het volgende: 'Haarlem r.k. heeft, ondanks alle bezwaren, het bedrijf niet behoeven Haerlem Jaarboek 2002

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 162