De Nieuzve Haarlemsche Courant van 18 november 1947 bevat een ver slag van de algemene ledenvergadering van een dag tevoren: 'De heer Roeland, een van de overgebleven bestuursleden, deed enige mededelingen over de huidige stand van zaken. De toestand is, wat de Leeszaal en Bibliotheek betreft, onbevredigend te noemen. Er is een te gering ledental, om een goed geoutilleerde bibliotheek te kun nen bezitten, het ontbreekt voorts aan voldoende leiding, hetgeen in enige opzichten te wijten is aan de voorbije oorlog; bovendien is de -162- ligging van het gebouw aan de Nieuwe Gracht, dat gunstig is voor de leeszaal, door de uitgroei van Haarlem beslist ongunstig geworden. Er zijn echter nog meer oorzaken aan te wijzen voor de positie, waarin deze r.k. instelling verkeert. Te veel heeft namelijk de mening postgevat, als zou de bibliotheek slechts toegankelijk zijn voor een bepaalde groepering mensen, voor meer ontwikkelden en intellectu elen. Deze opvatting is niet juist en de heer Roeland betreurde het, dat zo weinig katholieke arbeiders de leeszaal bezoeken. 'Tedere katholiek," aldus spr., "zal zijn weg naar de r.ic. Bibliotheek moeten vinden.'" Per 1 september 1948 wordt mevrouw M.K.Th. Boeren-Versteegh (gebo ren in 1913) tot opvolger van directeur Jos. Vandervelden benoemd. Na haar opleiding in Haarlem werkte zij onder meer bij de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag, de r.k. Openbare Leeszaal en Bibliotheek in Nijmegen en de Universiteitsbibliotheek te Amsterdam. Naast de direc trice bestaat het personeel uit drie assistenten, een conciërge, die onder andere verantwoordelijk is voor het inbinden van de boeken en tijd schriften, en twee assistenten-in-opleiding. Er gaat een nieuwe wind waaien door de r.k. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Er komt een studiezaal die drie maal per week ook 's avonds tot 21:30 uur open is en het lidmaatschap wordt opengesteld voor jonge ren. Tot veertien jaar betalen zij 1,50 gulden contributie per jaar en van veertien tot achttien jaar 2,50 gulden. Volwassenen betalen 3,50 gulden (voor één Nederlandse roman en één buitenlandse roman per week) of 5,00 gulden (voor twee Nederlandse romans en twee buitenlandse ro mans per week). In de Nieuwe Haarlemsche Courant worden regelmatig lijstjes met nieuwe aanwinsten van de jeugdbibliotheek opgenomen en oproepen gedaan om een abonnement te nemen. 'Dat is vooral nu, met de lange winteravonden op komst, het mooiste cadeau, dat ge uw kinderen kunt geven. In elk geval kunt ge bij ons Haerlem Jaarboek 2002

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 164