tafel, bieden gelegenheid voor speciale activiteiten. Vooral de boe kenkastjes oefenen een grote aantrekkingskracht uit, en leveren het sprekend bewijs dat oranje een actieve kleur is. Op de donkerblauwe bankjes komen de lezertjes dan weer tot rust.' De dan 14-jarige Marian Willemse uit Haarlem wordt in De openbare bibliotheek geciteerd in een artikel van Vinkenburg over de betekenis van de leeszaal: -170- 'De leeszaal, dit woord is voor mij een begrip geworden. Ik kwam er toen ik 7 jaar was en nu ik 14 ben ga ik er nog met evenveel plezier heen. Vooral de leesuren hebben m'n bijzondere sympathie. En niet alleen ontspanningsboeken, maar m'n hobby is, Landen en Volken, Geschiedenis, Kunsthistorie. Ook van het bibliotheekdiploma, dat ik twee jaar geleden haalde, heb ik veel plezier. Dit was een cursus waarbij je o.a. een oordeel over een boek leerde vormen, en catalogi en naslagwerken gebruiken. De kath. jeugdleeszaal is nu helemaal gemoderniseerd, waardoor het geheel nog gezelliger is geworden. Er is ook voorlezen voor kinderen van ca. 4 tot 12 jaar. Ik kan me nog goed herinneren hoe fijn ik het vond als men mij vroeger een verhaal voorlas. Dit is te begrijpen, als U weet dat ik zelf leeszaalassistente wil worden. Kortom de leeszaal is voor mij de prettigste vrijetijdsbe steding.' Een filiaal in Haarlem-Noord In 1955 is er voor het eerst sprake van mogelijke samenwerking tussen de r.k. Openbare Leeszaal en Bibliotheek en de Stadsbibliotheek. Het idee om gezamenlijk een filiaal in Haarlem-Noord te exploiteren, zou geboren zijn in een gesprek tussen Godfried Bomans en dr. J.G. Dijkman, beiden lid van de Commissie van Toezicht van de Stadsbibliotheek. In Heemstede bestond een dergelijke samenwerking al sinds 1948. De gemeentelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek en de r.k. Openbare Leeszaal en Bibliotheek vestigden zich daar in één gebouw, maar wel met een strikt gescheiden algemene en katholieke afdeling. Een dergelijke situatie is in die dagen zo uitzonderlijk, dat de gemeente Heemstede in 1948 van de Centrale Vereniging de Bibliotheekprijs, groot 500 gulden, krijgt. Pas in 1958 verschijnt er in Haarlem een rapport over samenwerking tussen de twee bibliotheken, in het bijzonder ten behoeve van de stich ting van een filiaal in Haarlem-Noord. Men gaat ervan uit dat de gemeen- Haerlem Jaarboek 2002

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 172