Bepaald gunstiger over Wolkers oordeelt daarentegen mej. C.M. Reeser, adjunct-directrice van de Stadsbibliotheek van Haarlem. Zij vindt zijn werk een reactie op het moralisme, waar niets anders achter zit als tradi tie en conservatisme. Volgens haar ontstaat zijn behoefte om te kwetsen uit zijn drang naar het echte. En zij bewondert vooral zijn uitzonderlijk beeldend vermogen. In de eerstvolgende romancatalogus van de r.k. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, die in 1969 uitkomt, blijven de morele kwalificaties achter wege. Samenwerking met de Stadsbibliotheek Op 19 december 1964 opent wethouder D.J.A. Geluk het eerste gezamen lijk filiaal van de r.k. Openbare Leeszaal en Bibliotheek en de Stads bibliotheek aan het Balkanplein in het nieuwe stadsdeel Schalkwijk. Filiaalhoofd wordt mej. A.J. Donkers, die eerder de leiding had van het filiaal van de r.k. Bibliotheek in Haarlem-Noord. Degenen die zich in Schalkwijk als lezer aanmelden, kunnen op het Inschrijfformulier aange ven of ze willen dat bij de lectuurvoorlichting met de katholieke beginse len rekening wordt gehouden. De totale boekenvoorraad - 3000 nieuwe boeken, verdeeld over een kinderlectuurhoek en een afdeling voor vol wassenen - is voor iedereen toegankelijk. In de boeken staat wel aange geven voor welke groep van lezers ze meer of minder geschikt worden geacht. Het gemeentebestuur van Haarlem roept in 1965 een commissie in het leven, waarin onder anderen de nieuwe voorzitter van de r.k. Openbare Leeszaal en Bibliotheek drs. W.L. Heiwig zitting heeft, en die tot taak heeft de mogelijkheden te onderzoeken om tot een verdere samenwer king te komen tussen de r.k. Openbare Leeszaal en Bibliotheek en de Stadsbibliotheek. De architect B. Bijvoet ontwerpt zelfs al een geheel nieuwe bibliotheek, die gebouwd zou moeten worden aan de Raaks. Wegens gebrek aan geld gaan de plannen voor nieuwbouw echter voor alsnog de ijskast in. Intussen gaan de uitleenactiviteiten aan de Nieuwe Gracht onvermin derd voort, zij het onder omstandigheden die verre van ideaal zijn. In het jaarverslag over 1966 lezen we: 'Reeds eerder treurden wij over de ontvolking van de binnenstad en een verkeerssituatie op de Nieuwe Gracht die het bibliotheekbezoek, m.n. voor bejaarden, tot een levensgevaarlijke bezigheid maakt. Het ontbreken van een doorlopende stoep noodzaakt bezoekers zich op -176— Haerlem Jaarboek 2002

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 178