te bedrijven vrijkwamen werden uitsluitend door de grote brouwerijen ingenomen. Alleen deze grote bedrijven konden de productie voldoende opvoeren om aan meerdere afnemers te leveren.15' Ten slotte werden er in de loop van de zestiende eeuw nieuwe biertypen en productietechnieken uitgevonden die een grotere diversiteit en opbrengst mogelijk maakten. Om de nieuwe procédés te kunnen uitvoeren was het echter noodzake lijk te investeren in modernere en grotere brouwinstallaties. De kleine brouwers konden de ontwikkelingen vaak niet afdoende bijhouden en verspeelden hun afnemers die de nieuwe biersoorten prefereerden.16' De archiefbronnen over de brouwerij Voor het onderzoek in Haarlem is gebruik gemaakt van verschillende bronnen. De belangrijkste bron bestaat uit brouwerslij sten in de thesau rierrekeningen van de stad Haarlem.17' Deze brouwerslijsten zijn samen gesteld door de bestuursleden oftewel de vinders van het brouwersgilde en door de thesauriers overgenomen in de rekeningen.18' Voor de jaren 1518,1520-1538 en 1548-1552 zijn alle namen van de praktiserende brouwers vermeld. Tevens staat hierbij hoeveel brouwsels zij dat jaar gemaakt heb ben. Op deze manier kon men het bedrag vaststellen dat aan brouwgeld en bieraccijns betaald moest worden. De lijsten geven een volledige opsomming van alle praktiserende brouwers in het betreffende jaar. Door deze complete lijst is het tamelijk eenvoudig de brouwsters te traceren. De brouwers staan in een redelijk vaste volgorde vermeld, waarbij de geografische plaats van de brouwerij de positie in de lijst lijkt te bepalen. Hierdoor is het tot op zekere hoogte mogelijk opeenvolgende brouwers in dezelfde brouwerij te volgen, zelfs als zij niet dezelfde naam dragen. Op het moment dat de naam van een man die verscheidene jaren achter elkaar op dezelfde plaats genoemd staat uit de lijst verdwijnt, en op dezelfde plaats de naam van een vrouw verschijnt, is het zeer waar schijnlijk dat zij hem opgevolgd heeft en in de meeste gevallen zijn wedu we is. Het noteren van het aantal geproduceerde brouwsels per periode maakt dat van iedere brouwer valt vast te stellen hoe groot zijn of haar productie was, en of deze fluctueerde. Het gilde van de Haarlemse brouwers was het Sint-Maartensgilde. Een aanzienlijk deel van het archief van dit gilde is bewaard gebleven. Een groot gedeelte van de documenten in het gildearchief heeft betrekking op besluiten die door het stadsbestuur zijn genomen. Vaak waren de brou wers het niet eens met deze besluiten. Zij verdedigden hun belangen door middel van protestbrieven en petities.19' Tevens raakten de brouwers regelmatig in conflict met personen of organisaties die op dezelfde markt MARJOLEIN VAN DEKKEN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 17