de rijbaan te begeven, terwijl het zicht daarop door parkerende auto's onmogelijk is. En de automobilisten? "Ik kom maar gauw mijn boeken terugbrengen anders krijg ik een aanmaning, maar ik hoef niks mee, want anders krijg ik een bekeuring." Andere en reeds jarenoude factoren, die ondanks de inspannin gen van bestuur en personeel, de groei van ons bibliotheekwerk belemmeren, zijn: de concurrentiepositie t.o.v. de Stadsbibliotheek wier boekenbudget het onze vele malen overtreft, en de huidige ten- denz tot deconfessionalisering. Het eerste zij vermeld onder dankzeg- -178- ging voor de hulpvaardigheid van de Stadsbibliotheek, die het ook niet kan helpen. Bij het tweede tekenen wij aan, dat, zolang een fusie tussen beide bibliotheken niet verwezenlijkt is, een rooms katholieke bibliotheek nog wel degelijk zin heeft. Gezien onze grote aanschaf van eigentijdse lectuur in de levensbeschouwelijke rubrieken, die veelal snel verstrekt wordt, moet het opzeggen van het abonnement "om principiële redenen" in vele gevallen worden toegeschreven aan mode of in wezen ouderwets-liberale onverschilligheid.' En even verderop meldt het jaarverslag over 1966: 'Uit alles blijkt, dat de tijd rijp is voor een fusie. De belangrijkste voorwaarde echter is de bouw van een nieuwe Stadsbibliotheek. De Stadsbibliotheek zowel als de r.k. o.l.b. kampen met fnuikend ruimtegebrek.' De Vereeniging tot oprichting en instandhouding van een Roomsch- Katholieke Openbare Leeszaal en Bibliotheek wordt in 1967, na bis schoppelijke goedkeuring, omgevormd tot de Stichting Katholieke Open bare Bibliotheek Haarlem. Het begrip leeszaal verdwijnt hiermee uit de naamgeving. De fusie 'Bibliotheken in Haarlem gaan heel nauw samen' kopt de Nieuwe Haarlemsche Courant op 14 juli 1969. De gemeenschappelijke commissie die een paar jaar tevoren is ingesteld, acht een nauwe samenwerking tus sen de Stadsbibliotheek en de Katholieke Openbare Bibliotheek zowel op ideële als op praktische gronden gewenst. Sinds de Tweede Wereldoorlog zijn de ideeën veranderd. Nu wil men de belangen van de eigen groep niet meer gescheiden behartigen, maar dat gemeenschappelijk doen. De commissie wil één openbare bibliotheek oprichten, waar iedereen de gewenste voorlichting en begeleiding kan krijgen. Op 16 juli 1969 gaat de Haarlemse gemeenteraad akkoord met de samenwerking. Het historische Doelengebouw aan de Gasthuisstraat Haerlem Jaarboek 2002

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 180