invloed geloven, waarom richten wij dan bibliotheken op en waarom maken wij ons druk? Informatie en instructie zijn toch niet de enige functies van het boek, met name denk ik aan literatuur. Ook het levensgeluk is er mee gemoeid. Ik zou er op willen aandringen dat men in genoemd opzicht boeken even kritisch blijft bezien als op andere kwaliteiten. Er zijn nog hogere waarden dan verbale stijl. Aan sadisme zijn hele culturen ten onder gegaan. Mijns inziens heeft een cultureel instituut als de bibliotheek hier wel degelijk een cultuurbe- schermende taak.' -182- Nawoord Eind 1972 wordt een begin gemaakt met de nieuwbouw van de Stads bibliotheek. Deze wordt op 10 oktober 1974 officieel geopend door de burgemeester van Haarlem mr.dr. L. de Gou. Het pand aan de Nieuwe Gracht wordt op 1 juli 1974 leeg opgeleverd en drie maanden later verkocht. De opbrengst van het verkochte pand wordt nog steeds beheerd door het bestuur van de Stichting Katholieke Openbare Bibliotheek (S.K.O.B.). Uit dit kapitaal worden via subsidies projecten gefinancierd op het terrein van de verspreiding van het boek en leescultuur in Haarlem.2' De Stichting Katholieke Openbare Bibliotheek Haarlem is tot op de dag van vandaag vertegenwoordigd in de beheerscommissie van de Stadsbibliotheek. Een hoogst enkele keer duikt er nog in de Stads bibliotheek een boek op dat afkomstig is uit de voormalige collectie van de r.k. Openbare Leeszaal en Bibliotheek en (nog) niet is afgeschreven. Noten 1. Bijzondere dank ben ik verschuldigd aan Bert Wigchert, die in de periode 1962-1964 de assistentsopleiding volgde aan de r.k. Openbare Leeszaal en Bibliotheek en in het begin van de jaren zeventig als verbindingsofficier fun geerde tussen de Katholieke Openbare Bibliotheek en de Stadsbibliotheek. Hij zette mij op het spoor van het archief van de r.k. Openbare Leeszaal en Bibliotheek en was bereid het manuscript kritisch door te nemen. Verder dank ik op deze plaats Marie-Louise Groenland van het Nederlands Bibliotheek en Lectuur Centrum in Den Haag en alle medewerkers van de Archiefdienst voor Kennemerland voor hun bijdrage aan de totstandkoming van dit artikel. 2. Het s.k.o.b. heeft voor de publicatie van dit artikel subsidie verleend aan de Vereniging Haerlem, waarvoor de vereniging zeer erkentelijk is. Haerlem Jaarboek 2002

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 184