Monumentenzorg Haarlem Samengesteld door de medewerkers van de afdeling Bouwkunde, Monumentenzorg en Archeologie (bma). Tekst: Bart Uittenhout (tenzij anders vermeld) Onderzoek: Wil den Heijer Fotografie: Jos Fielmich (tenzij anders vermeld) -184- Voor de compleetheid van het jaaroverzicht worden alle monumentale panden waaraan wijzigingen hebben plaatsgevonden vermeld. De pan den, waarvan de geschiedenis en/of de restauratie vermeldenswaardig is, worden uitvoerig besproken. Flerstelwerkzaamheden in de zin van een dak- of gevelherstel en regelmatig onderhoud zoals schilderwerk worden achter het adres vermeld zonder op die werkzaamheden dieper in te gaan. Inleiding Bijdrage van Anke Rietdijk, hoofd Bureau Monumentenzorg De afgelopen twee jaren stond de monumentenzorg in Flaarlem vooral in het teken van verandering. Er is veel gebeurd in onze historische bin nenstad en daarbuiten. Een indrukwekkend aantal monumenten werd onder handen genomen en bij veel panden vond het broodnodige herstel en onderhoud plaats. Andere monumenten werden ingrijpend gerestau reerd of kregen een hernieuwde functie. Waar illegaal gebouwd werd of aanpassingen plaatsvonden zonder vergunning werd opgetreden. Het is duidelijk dat Haarlemmers in het bezit van een monument er iets voor over hebben om hun eigendom in goede staat te houden. Initiatieven, die vanuit de kant van de gemeente zoveel mogelijk ondersteund werden. Waar mogelijk en in zover budgetten dit toelieten zijn dan ook de nodi ge subsidies verstrekt. De gemeente heeft zelf in 2001-2002 ook de nodige projecten in gang gezet of afgerond. Er is na jaren van intensieve voorbereiding een start gemaakt met de restauratie van de Schoterburcht, waar het nieuwe muse um voor psychiatrie gehuisvest gaat worden. Een indrukwekkende res tauratie, waar totaal zo'n drie miljoen euro mee gemoeid is. Een onver getelijke mijlpaal was de officiële afsluiting van de restauratie van de toren van de Grote of Sint-Bavo kerk op 11 december 2002. Na drie jaar staat de toren er weer fraai bij. Een speciale subsidie van het Rijk, de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 186