krijgt dit dan ook een vervolg in een Meerjarenvisie monumentenzorg Haarlem 2003-2010, met als motto 'behoud door ontwikkeling'. Monumentenzorg Haarlem in 2001 Gemeentelijke restauraties STADHUIS Bijdrage van Martin Busker, ontwerper/bouwcoördinator -186- Aan het stadhuiscomplex vinden regelmatig werkzaamheden plaats. Het is een der oudste gebouwen in de stad. Herstel, onderhoud, restauratie en nieuwbouw zijn jaarlijks terugkerende zaken. Ook de afgelopen twee jaar werd aan een aantal delen van het stadhuis gewerkt. Prinsenhof In de achttiende eeuw ontstond het huidige uiterlijk van de gevel. De hoofdingang aan de rechterzijde was oorspronkelijk meer naar links geplaatst. De kopgevels zijn nog restanten uit het kloostertijdperk. Met name die aan de Jacobijnestraatzijde is het meest origineel. Het middel eeuwse metselwerk was in ernstige mate versleten en verpoederde bij aanraking. Het muurwerk werd voor een halve steendiepte afgehakt en van nieuw metselwerk voorzien. De bakstenen daartoe werden op maat en kleur speciaal gebakken. De gevel aan het Prinsenhof werd opnieuw gevoegd en de dakpannen van het dak geheel vervangen. Al het schilder werk is nu in twee kleuren uitgevoerd en ook de gootlijst kreeg weer kleur. Castelijnskamer De oudste woning van de pandbewaarder van het stadhuis bevond zich aan de Jacobijnestraat op de hoek met het Prinsenhof. Oorspronkelijk bestond het huis uit begane grond en kap. Latere verbouwingen wijzig den het aanzien en in 1885-1886 werd de kap vervangen door een volle dige verdieping en kreeg de voorgevel de vorm van een trapgevel. Het ontwerp was van gemeentearchitect Jaques Leijh. De begane grond is alweer lange tijd als vergaderkamer in gebruik. Het was een wat naar geestige plek en herstel was dringend noodzakelijk. Voor de beveiliging waren aan de binnenzijde van de ramen metalen rolluiken aangebracht. Bepaald geen elegante oplossing. De ramen mochten bij het herstel niet gewijzigd worden en behielden hun roedeverdeling. De nieuwe oplossing voor veiligheid en isolatie werd gevonden in het weer aanbrengen van Haerlem Jaarboek 2002

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 188