16— Het Spaarne met rechts de pakhuizen van bierbrouwerij De Drie Leiyen van de brouwer en burgemeester Johan Claasz. Loo. Op de achtergrond zijn bui ten Velserend. Schilderij door Jacob Matham, 1627. (coll. Frans Halsmuseum) opereerden. In de tweede helft van de zestiende eeuw hadden zij voort durend problemen met de vaters. Over en weer stuurde men brieven waarin beschuldigingen van fraude werden geuit.20' Deze brieven werden meestal enkel door vertegenwoordigers van het gilde ondertekend, hoe wel het ook voorkwam dat alle brouwers ondertekenden.211 Helaas heb ben niet alle brouwers hun naam voluit geschreven: men kon ook vol staan met het brouwersmerk.22' 'heeft elcxs bysonder ten oirconden van desen syn ghewoenlijck hantscrift ofte merck hier onder gestelt ten daghe en jaer voirseid'25' Hierdoor is het niet precies mogelijk het aantal mannelijke en vrouwelij ke brouwers te bepalen. De brief van 10 november 1546, gericht aan het stadsbestuur is ondertekend door alle brouwers.24' In totaal hebben 45 personen de brief ondertekend, 27 brouwers met hun eigen naam en 18 brouwers met het brouwersmerk. Hoewel er van dit jaar geen brouwers- lijst in de thesaurierrekeningen is opgenomen, mag worden aangenomen dat het aantal van 45 brouwers reëel is. Twee jaar later, in 1548, zijn er nog steeds 45 brouwers.25' De brieven die door de brouwers zijn ondertekend laten zien dat ook de vrouwelijke brouwers volledig meetelden. Hoewel zij bij officiële, financiële transacties altijd een mannelijke voogd nodig Haerlem Jaarboek 2002

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 18