De leuningen hebben elk negen stijltjes met daartussen kruisschoren, eveneens van gietijzer en in de vorm van boomstammetjes. Het zijn deze onderdelen die de brug het aparte en romantische karakter geven. De getrokken ijzeren liggers werden aan de zijkanten van de brug aan het oog onttrokken door gietijzeren lijsten in de vorm van halve boomstam men. De lengte van de brug bedroeg 13,50 meter en had een breedte van 4 meter. In totaal werd in de brug 5700 kg. gietijzer en 6761 kg. ijzer ver werkt. Tot slot schreef het bestek voor dat alle (giet)ijzeren onderdelen twee keer moesten worden gemenied op een droge plaats en, na de montage -189- ter plaatse, gestopt, gegrond en met een goed dekkende verf geschilderd in nader te bepalen kleuren. Vermoedelijk werd voor groen gekozen. Op een van de leuningen is de naam M. Blom als signering meegegoten en op een der zijkanten van de brug de naam Zimmer Zn. Amsterdam. Zij zijn het geweest die de onderdelen gegoten en samengesteld hebben. Een stukje vakwerk dat al ruim een eeuw meegaat. In het kader van het Monumenten Inventarisatie Project en de erop volgende selectie werden in 1999 de oudere delen van de Algemene Begraafplaats met een aantal objecten, waaronder de brug, aangewezen als rijksmonument. Tegen die tijd verkeerde de brug in een constructief slechte staat; het brugdek was vrijwel vergaan en delen van de smeedij zeren handlijsten en vakwerken hadden in de loop der tijd losgelaten en lagen opgeslagen. Al het ijzerwerk was sinds lange tijd verveloos en ver roest. Door het bureau Bruggen van de afdeling Civiel en Haven van de Sector Stadsbeheer is de brug in overleg met het bureau Monumen tenzorg volledig hersteld. Daarbij is gebruik gemaakt van moderne staal- profielen. Door de omkleding daarvan met de bestaande smeedijzeren onderdelen is dat nauwelijks zichtbaar. De rusticabrug is uniek vanwege het toegepaste materiaal, ijzer en gietijzer, dat in de vorm van boom stammen is gegoten. Particuliere restauraties anegang 34 (beeldbepalend pand, cascoherstel) bakenessergracht 2ÖA (rijksmonument, cascoherstel en woningverbete ring) burgwal 37 (beeldbepalend pand, voorgevelherstel) MONUMENTENZORG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 191