metselwerk diende te worden behouden en gerestaureerd. De rest werd aangevuld. Het venster op de eerste verdieping werd weer op de oorspron kelijke hoogte gebracht waardoor de daaronder aangebrachte waterlijst weer hersteld kon worden. Het resultaat mag er zijn. ceciliasteeg 7 (rijksmonument, aanbrengen dakkapel achterzijde) damstraat 19-21 (rijksmonument, cascoherstel en woningverbetering) -192- Het huis staat bekend als het woonhuis van Pieter Teyler van der Hulst. Het werd gebouwd in 1715. De voorgevel is uniek in Haarlem vanwege de bekleding met platen Bentheimer zandsteen. Herstel van dat natuursteen was dringend noodzakelijk. De gevel verdween achter de steigers en al het natuursteen werd voorzichtig gedemonteerd. Daarbij bleek al snel dat de verankering heel wat te wensen overliet en totaal vernieuwd moest worden. Het natuursteen werd gerepareerd en opnieuw bevestigd. De afwerking daarvan vroeg alle aandacht. Naar alle waarschijnlijkheid was het natuursteen oorspronkelijk geschilderd. Hoe moest dat nu en in welke kleur? Uiteindelijk is niet gekozen voor een dekkende verf maar een half transparante afwerkingslaag. De structuur van het natuursteen blijft zo beter in het zicht en het is een meer open manier van werken. Men kan zien wat er gebeurd is. damstraat 29 (de Waag, rijksmonument, interne wijziging) floraplein 2i (rijksmonument, cascoherstel en onderverdeling in 3 ap partementen) gierstraat 34-36-38 (beeldbepalend pand, cascoherstel van het winkel pand en inbrengen van woningen op de verdiepingen met afzonderlijke opgang) groot heiligland 16 (rijksmonument, herbouw) Het huis werd in september 1977 voorgedragen tot plaatsing op de rijks monumentenlijst. Officieel werd het huis in 1978 een rijksmonument. Het huis was toen al in deplorabele staat. Door omstandigheden nam dat ver val steeds meer toe. In 1992 kon het niet langer meer en werd door Bouwtoezicht ingegrepen. De bovengedeelten van voor- en achtergevel werden gesloopt en wat nog restte van de kap werd verwijderd. Wat nog over was van de voor- en achtergevel verdween in een stelsel van houten Haerlem Jaarboek 2002

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 194