Doeglas, geen onbekende in het Haarlemse. Zijn ontwerp voorzag in een winkelpui met penanten van paars/bruine geglazuurde baksteen op een hardstenen sokkel, aan de bovenzijde met natuurstenen kraagstenen beëindigd. Daarboven was oorspronkelijk een ijzeren I-profiel waar de gevel op rustte. Deze ijzeren puibalk werd in de regel door een omtim- mering aan het zicht onttrokken. De pui-invulling bestond uit een groot etalageraam op een natuurstenen borstwering en een portiek met toe gangsdeur aan de rechterzijde. Een voor die tijd meer voorkomend type eenvoudige winkelpui en in het algemeen gekarakteriseerd als 'in de stijl -194- van de Jugendstil'. In Haarlem bestaat nog een aantal van dit type win kelpuien. De kleur van de geglazuurde baksteen kan variëren van paars/bruin, geel tot groen. De natuurstenen kraagstenen zijn in de regel voorzien van een floraal motief. Deze winkelpui uit 1914 werd in opdracht van B.A. Smits aangebracht. Daarvoor bestond de pui uit een in het midden geplaatste toegangsdeur met aan weerskanten een venster. Deze pui dateerde vermoedelijk uit de bouwtijd van de achttiende-eeuwse voorgevel. Smits oefende in het pand het beroep uit van koper- en blikslager samen met de Firma F.C. Muller. Zij legden zich ook toe op lood- en zinkwerken. Vanaf 1923 vestigde zich hier het gezin Hart. Onder de naam Gebroeders Hart ontstond hier een bloeiend bedrijf in behangsels. Aan de zijde van de Kleine Houtstraat ont stond een luxe ingerichte winkel met daarachter een magazijn met opslagruimte en atelier. Dat liep door tot in de Gravinnesteeg, waar ook een uitgang was. Tijdens de oorlogsjaren vormde het complexe pand met meerdere uitgangen een uitgelezen onderdak voor onderduikers. In 1934 werd de winkelpui van Doeglas veranderd. Het grote etalage- raam werd aan de bovenzijde ingekort ten behoeve van een lichtstrook met kleinere lichtopeningen, in die tijd voorzien van glas-in-lood. Harts behang was tot begin jaren zeventig op deze plaats gevestigd. Daarna onderging het pand vele bestemmingswijzigingen. De winkelpui werd herhaaldelijk aangepast en verdween in de jaren zestig, het 'schrootjes tijdperk', onder een betimmering van Perane-Pine schrootjes. De laatste tijd was de winkelpui aan het oog onttrokken door een ontsierend ijze ren rolluik dat ook vaak overdag gesloten was. Nu is dat verdwenen en zijn de nog aanwezig zijnde onderdelen van de 'Doeglaspui' weer in het zicht gebracht. koningstraat 27 (rijksmonument, puiwijziging) koningstraat 39 (rijksmonument, puiwijziging) Haerlem Jaarboek 2002

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 196