Spaarne 17, gehoorzaal uit 1904 behorend bij het Hodsonhuis, 2002. van dit bijzondere huis en heeft ervoor gezorgd dat het oorspronkelijk karakter niet verloren is gegaan. In 1904 werd het monumentale huis met nieuwbouw uitgebreid. Het ontwerp werd geleverd door het architectenbureau B.J. Ouëndag en J.F. Klinkhamer. De bouw werd publiekelijk aanbesteed op 13 juli 1903 en gegund aan de Firma Martens Zoon in Haarlem. Op 21 mei 1904 werd de nieuwbouw tijdens een algemene vergadering in gebruik genomen. De bouw omvatte drie onderdelen: de eigenlijke gehoorzaal met daaronder archiefruimte, stookruimte en een entree. Voorts een conciërgewoning en papiermagazijn en een verbindingsgebouw waarin de hoofdtrap, gardero be en toiletgroep. De hiërarchie van de verschillende onderdelen is door de architecten in de uiterlijke verschijning letterlijk vormgegeven. Het opvallendste deel is de gehoorzaal ter hoogte van de verdieping, het soberst is het verbindingsdeel met het oude huis. De drie gebouwen zijn op één doorlopende plint geplaatst waardoor een zekere massaliteit is ontstaan. Door de kapvormen evenwijdig aan de rooilijn te bouwen werd deze versterkt. De historische bebouwing ter plaatse was al eerder ge sloopt. Gedeeltelijk gebeurde dat al in 1822 op verzoek van Cornelia Hodshon, die een aangrenzend pakhuis liet slopen en de vrijgekomen grond tot tuin liet inrichten. De gehoorzaal is het opvallendste onderdeel van deze nieuwbouw en heeft dan ook alle aandacht van de architecten gekregen. Kenmerkend is MONUMENTENZORG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 199