hadden, werd in deze gevallen hun handtekening als volwaardig be schouwd. Voor het verkrijgen van meer informatie over de Haarlemse brouwers vormen belastinggegevens een interessante bron. Bij incidentele belastin gen was het gebruikelijk dat eenieder een bepaald percentage betaalde. Dit was afhankelijk van de (gebruiks)waarde van hetgeen waarover belasting afgedragen behoefde te worden. De Tiende Penning was een dergelijke procentuele belasting. Zij werd geheven op onroerend goed waarvan de huurwaarde per jaar twee gulden of meer bedroeg. In het geval een woning niet verhuurd werd, maar door de eigenaar bewoond, maakte men een schatting van de huurwaarde. Bij een verhuurde woning betaalde de verhuurder driekwart en de huurder één kwart van het ver schuldigde bedrag. De belasting bedroeg tien procent van de huurwaarde per jaar.26' Door de huurwaarde van onroerend goed te bepalen kan men zich een beeld vormen van het bezit en daarmee een indicatie geven van de rijkdom van de betreffende personen.27' Het Tiende Penning kohier handelde over de belasting in het jaar 1543. Van hetzelfde jaar is helaas geen brouwerslijst in de thesaurierrekeningen bijgevoegd. Om deze reden zijn de lijsten van 1538 en 1548 gebruikt. De brouwers en brouwsters die op deze lijsten voorkomen zijn opgezocht in de index van het kohier van de Tiende Penning. Van de personen uit de lijsten van 1538 en 1548, die tevens in de index genoemd werden, zijn de bedragen van het onroerend goed dat zij huurden of in eigendom hadden genoteerd. Dit om later een vergelijking te kunnen maken tussen de bezittingen van de brouwers en brouwsters. In 1407 werd er vanuit het stadsbestuur een keur op de brouwerij uit gevaardigd.28' Eenieder die op commerciële basis wilde brouwen moest voldoen aan de voorwaarden en regels die in de keur beschreven ston den. De belangrijkste regel was dat men lid moest zijn van het brouwers gilde. Indien men geen lid was kwam dit op een boete van drie pond per overtreding te staan. Vóór het midden van de vijftiende eeuw heeft men nog een aantal regels aan de keur van 1407 toegevoegd.29' Behoudens enkele aanvullingen heeft men een kleine eeuw van deze keur gebruik gemaakt. Pas op 22 augustus 1501 werd een nieuwe keur op de brouwerij uitgevaardigd.30' In dit document worden in alle artikelen zowel de brou wers als de brouwsters genoemd. Zelfs indien men de aanduiding brouw sters een keer vergat werd het woord boven de regel toegevoegd.31' Deze dubbele aanduiding geeft aan dat de brouwsters voor vol werden aange zien en ook lid konden worden van het gilde. Na de keur van 1501 zijn er nog regelmatig veranderingen in de regelgeving geweest. Deze zijn aan de originele keur toegevoegd, men heeft hiervoor geen volledig nieuwe keur opgesteld. MARJOLEIN VAN DEKKEN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 19