voor de wind want in 1612 kocht hij het hoekhuis van Jan Corneliszoon. Met deze aankoop bezat hij de hele hoek tot ver in de Helmbrekersteeg. Waarschijnlijk werd in 1612 het oude door hem in 1606 gekochte huis vervangen werd door het huidige brouwhuis. Nog altijd valt de robuuste gevel op door het sterke verschil in hoogte tussen de verdiepingen. De begane grond is ruim bemeten. Daar was van oorsprong de brouwerij. De verdiepingen daarboven kenmerken zich door de geringe hoogte en de kleine lichtopeningen. Hier bevonden zich de opslagruimten voor de materialen die nodig waren voor de bereiding van het bier. De top van de gevel heeft naar alle waarschijnlijkheid de vorm van een trap gehad, zoals -199- in die tijd gebruikelijk. Ter hoogte van de tweede verdieping is aan de rechterzijde nog een kraagsteentje te zien dat dit vermoeden bevestigt. Om bouwkundige redenen zal deze karakteristieke geveltop in later tijd zijn gesloopt en werd de kap ter plaatste gewijzigd in een wolfseind, zoals dat nu nog het geval is. In de sobere gevel valt het fries met de gevelsteen direct op. Dat fries boven de pui en tussen twee cordonbanden vertoont aan beide uiteinden leeuwenkoppen en in het midden een indrukwekkende gevelsteen met twee klimmende leeuwen rond een paal of stok. In alle stukken, tot in 1810, staat de brouwerij van Jan de Vre dan ook bekend als De Twee dimmende Leeuwen. Waarom onder de gevelsteen 'int wapen van Gel derland' staat is niet duidelijk. De brouwerij zelf wordt onder die naam rass m raws ■ESSKES3 Spaarne 96, gevelsteen int wapen van gelderlandt, na de restauratie, 2002 MONUMENTENZORG 8SM

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 201