in de officiële stukken zo nooit vermeld. Op de achtergrond is een wapenschild te zien met rolwerkmotieven, karakteristiek voor de Hollandse Renaissance. De hele onderste cordonband is met tekst gevuld. De vermoedelijke bouwdatum anno 1612 staat daarin vermeld en verder de tekst 'Vrede geeft ons godt om t'onthouden syn gebot in LANDE EN STEDE, GODT GEEFT ONS SYN EWIGE VREDE'. De relatie tUSSen deze tekst en de oorspronkelijke functie van het gebouw, een bierbrou werij, is niet helemaal duidelijk. Mogelijk is de relatie te vinden in de familienaam van Jan de Vre. De woorden Vree of Vrede kunnen daar van -200- afgeleid zijn. Waarschijnlijk werd het hoekhuis bij deze verbouwing betrokken en mogelijk ook in 1612 nieuw gebouwd. Het is waarschijnlijk dat Jan de Vre dat als het brouwershuis liet optrekken. Zekerheid is daarover niet. Zo ontstond op deze plaats een indrukwekkend brouwerijcomplex, dat ove rigens niet de enige brouwerij was tussen Helmbrekersteeg en Turfsteeg. Naast de dimmende Leeuwen was de herberg De Vier Heemskinderen. Eigenaar daarvan was Pieter van Steenkiste. Hij was familie van Jan van Brienen, brouwer, en eigenaar van de brouwerij Het Dubbeld Ancker daarnaast. Dan volgde de brouwerij Het Haarlems Wapen, waarvan Jan van Brienen ook de eigenaar was en tenslotte, op de hoek met de Turfsteeg, had Jan de Vre nog een hoekhuis. Waarom deze opsomming? Jan de Vre was gehuwd met Hendrickge van Brienen, zus van Jan van Brienen. Het is niet bekend wanneer zij getrouwd zijn, maar met dit huwelijk werd Jan de Vre opgenomen in de vermogende brouwersfamilie Van Brienen. Zo ontstond op dit stukje Spaarne één groot familiebedrijf. Dat past ook in het beeld van die tijd. De talloze bestaande veelal kleinere brouwerijen verdwenen en maakten plaats voor grotere bedrijven met een hogere omzet en dus met meer ver mogen waardoor grotere investeringen mogelijk waren. Door vererving kon dat bezit nog meer groeien. Dat zal ook hier het geval zijn geweest. Toen Jan de Vre omstreeks 1632 overleed, zette zijn vrouw Hendrickge onder de familienaam Van Brienen de brouwerij voort. Zij werd tevens mede-eigenaar van de brouwerijen Het Dubbeld Anker (1641) en Het Haarlems Wapen (1647). Zij had daarbij te maken met twee achterneven Bartel en Rutger van Brienen, beiden brouwer van beroep. Inmiddels was zij ook mede-eigenaar geworden van herberg De Vier Heemskinderen. Zo had omstreeks het midden van de zeventiende eeuw de familie Van Brienen vrijwel al het onroerend goed tussen Helmbrekersteeg en Turfsteeg in bezit en nog vele panden in de omgeving. Tante Hendrickge en haar beide achterneven hadden zo een belangrijk aandeel in de Haarlemse bierindustrie. De Haarlemse bierbrouwers exporteerden tot Haerlem Jaarboek 2002

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 202