wmm Spaame tussen Oude Gracht en Helmbrekersteeg. Aquarel door C. van Noorde, 1765. (coll. Kennemer Atlas) ver buiten Haarlem hun producten. In de stad zelf bepaalden zij ook waar en in welke mate hun bier werd afgenomen. Toen Hendrickge van Brienen in 1651 kinderloos overleed kwam haar bezit in handen van haar achterneven en achternicht. Nog datzelfde jaar werd Bartel enig eigenaar van al het bezit. Super bierbrouwer Bartel heeft daar echter niet lang van genoten. Zijn exacte sterfdatum is niet bekend, maar zijn overlijden staat geregistreerd tussen 8 mei 1652 en 19 februari 1653. Het beheer over De Twee Climmende Leeuwen werd voortgezet door zijn vrouw uit zijn tweede huwelijk, Catharina Longespee. De brou werij Het Dubbeld Anker werd verkocht. Zo kwam een eind aan het bier monopolie van de Van Brienens en raakte het bezit versnipperd. De brouwerij De Twee Climmende Leeuwen bestond tijdens de eerste helft van de zeventiende eeuw uit de volgende onderdelen. Het huidige pand, Spaarne 96, was de mouterij/brouwerij met op de verdiepingen de opslag van grondstoffen. Het hoekhuis was het woonhuis van de brouwer en zijn vrouw. Daarachter was de turfschuur, waar de noodzakelijke brandstof lag opgeslagen en die toegankelijk was vanuit de Helm brekersteeg. Later is ook sprake van een kuiperij in de Helmbrekersteeg. De perceelsdiepte was enorm. Achter de brouwerij was vermoedelijk geen tuin, althans de stadsplattegronden uit die tijd geven dat niet weer. -201- MONUMENTENZORG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 203