Spaarne 96, situatie begin 1900. (coll. Rijksdienst voor de Monumentenzorg) Spaarne 96, voorgevel na de res tauratie, 2002. vroegere poortdoorgang naar de achtergelegen voormalige mouterij. De lichtopeningen in de voorgevel bleven ongewijzigd en de oude gevel behield het sobere, oorspronkelijke, aanzien. Willem Carel de Vos over leed in 1900 waarna zijn bezit in openbare veiling werd gebracht. Nieuwe eigenaar werd Martinus Johannes Roozekrans, likeurstoker van beroep. Hij bracht weer leven in de brouwerij, zij het met het stoken van dranken met een hoger alcoholpercentage. In 1906 liet hij de pui wij zigen. De pleisterlaag werd weer verwijderd en de middelste doorgang voorzien van driedelig kruiskozijn, kompleet met luiken en glas-in-lood. De pakhuisdeuren links en rechts werden verfraaid. De linker toegang diende als entree voor de opgang naar de bovenwoning. De halfcirkel vormige beëindigingen boven de openingen werden van natuurstenen aanzet- en sluitstenen voorzien. In de zijbeëindigingen van de pui werden natuurstenen blokjes aangebracht. De hele pui kreeg een Oudhollands aanzien. Het zeventiende-eeuwse fries met gevelsteen bleef daarbij onge wijzigd. Hoewel het bouwplan ook voorzag in een herstel van de trapge vel werd dit onderdeel niet uitgevoerd. In 1939 werd Hendrik Wilhelmus Petrus Zwart eigenaar. De likeurstokerij maakte plaats voor een garage, voor de deur verscheen een benzinepomp. De Oudhollandse pui werd weer gewijzigd. Het driedelig kruiskozijn en de rechter toegang werden -203- MONUMENTENZORG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 205