vervangen door één grote doorgang ten behoeve van het garagebedrijf. Dat gebeurde overigens wel in de stijl van de verbouwing uit 1906. Tot aan 1995 sleutelden hier twee generaties Zwart aan auto's. De familie woonde boven het bedrijf. Na de verkoop in 1995 kwam het pand leeg te staan en werd de bega ne grond tijdelijk gebruikt voor verkoop van tweedehands auto's en curiosa. Inmiddels was de voormalige brouwerij bouwkundig bezien be hoorlijk in verval geraakt. De voorgevel was lange tijd niet onderhouden, de achtergevel compleet vervangen, de oorspronkelijke zeventiende- -204- eeuwse kap nodig aan herstel toe en de gevelsteen zag er niet meer uit. Restauratie van dit belangrijke zeventiende-eeuwse monument kon niet langer meer worden uitgesteld. De huidige eigenaar kwam met een restauratieplan dat voorzag in een restaurant op de begane grond en een woning op de verdiepingen. De oorspronkelijke kap, vrijwel geheel van eikenhouten onderdelen samen gesteld, werd hersteld. Van belang was de vondst van de oorspronkelijke balklaag boven de begane grond. Deze was jarenlang door een stucpla- fond aan het oog onttrokken. Na verwijdering van dat plafond bleek de balklaag nog uit de bouwtijd te stammen en samengesteld uit moerbal- ken, kinderbinten en sleutelstukken. De bijhorende muurstijlen werden na verwijdering van de stuclagen eveneens aangetroffen, zij het totaal vermolmd. Uiteindelijk werd besloten deze houten constructie in het geheel te restaureren en de muurstijlen te reconstrueren. De gevelsteen en het totale fries werd aan een kleuronderzoek onderworpen. Dat lever de voldoende resultaat om tot een verantwoord herstel van de oorspron kelijke polychromie te komen. Zo werd het aanzien van een bijna vier honderd jaar oude bierbrouwerij hersteld. De latere wijzigingen van de pui bleven gerespecteerd, evenals de beëindiging van de voorgevel die niet werd gereconstrueerd. Zo blijft in het oude pand de geschiedenis her kenbaar. Nieuw is het keukenatelier, restaurant Lambermont, dat door de grote inrijdeuren van buiten goed zichtbaar is. De argeloze passant kan zo letterlijk een blik in de keuken werpen. ursulastraat 2i (rijksmonument, cascoherstel) wagenweg 56 (beeldbepalend pand, cascoherstel en interne verbouwing) zijlstraat 87 (rijksmonument, cascoherstel en woningverbetering) Boven in de gevel prijkt een gevelsteen met een leeuwenfiguur. De leeuw is geplaatst in een poortachtige omlijsting in Hollandse Renaissance Haerlem Jaarboek 2002

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 206