motieven. Op grond hiervan zou deze gevelsteen te dateren zijn om streeks 1600. Het pand valt op door de breedte van de gevel. Het ver moeden is dan al snel dat het van oorsprong om twee huizen gaat die in latere tijd tot één huis zijn samengevoegd. Toch blijkt dat niet uit het his torisch onderzoek en ook de huisnummering is op dat punt niet gewij zigd. We hebben dus vermoedelijk te maken met één van oorsprong zeer breed pand. De oudst teruggevonden verkoopakte dateert uit 1641. Mr. Mathijs Pompen, die naar Frankrijk verhuisd was, verkocht aan Pieter Wijnants het huis. Over het huis zelf wordt in deze akte niets gezegd maar de verkoopprijs bedraagt twaalf duizend carolus gulden, en dat is -205- veel voor die tijd. Het beroep van Pieter Wijnants wordt in de verkoop akte uit 1641 niet genoemd. Dat is jammer, want mogelijk had dat tot een verklaring van de aanwezige gevelsteen kunnen leiden. In 1712 is Jan van Woensel eigenaar. Hij staat vermeld als koopman binnen Haarlem en het huis heeft in die tijd de naam 't Anker. Deze naam duidt mogelijk op een relatie met de scheepvaart en het beroep van Jan van Woensel. Het huis heeft in die tijd een stalling met een uitgang in de Kromme Elleboogsteeg, in die tijd Brouwerijsteege genoemd. Het blijkt dat Jan aan het verbouwen is geslagen zonder toestemming. Hij heeft een venster geplaatst aan de zijde van deze uitgang, die gemeen schappelijk van bezit blijkt te zijn. Door de mede-eigenaar wordt Jan gesommeerd deze verbouwing weer ongedaan te maken. Jan heeft daar van geleerd. Een paar maanden later in datzelfde jaar wil hij de bestaan de keuken aan het huis vergroten en regelt dat dan keurig met de buren. Een en ander valt op te maken uit een notarieel stuk uit die tijd. Waarschijnlijk heeft Van Woensel zijn beroep van koopman verwisseld voor dat van herbergier. Dat zou het vergroten van de bestaande keuken kunnen verklaren. Zijn zoon, Pieter van Woensel verkoopt het huis in 1735. Het staat dan omschreven als 'een extraordinair groot, schoon sterk ende weldoortimmert huijs, stallinge en koetshuis, sijnde althans een voorname en neringrijke herberge en ordinaris genaemt de oude Goude Leeuw'. De herberg had verscheidene royale kamers, zowel beneden als op de verdieping. In de Kromme Elleboogsteeg was een stalling voor acht a tien paarden en een goed voorzien koetshuis. De herberg werd aange prezen als staande op het beste gedeelte van de Zijlstraat. Nieuwe eige naar werd in 1735 IJsbrand Weldijk. Hij zette de bloeiende herberg voort, evenals de volgende eigenaar, George Frederik Wiedman, die de herberg in 1763 overnam. De herberg de Oude Gouden Leeuw heeft aan beroemde en hoogge plaatste personen onderdak verleend. Zo is bekend dat de Franse gou verneur-generaal Charles F. Lebrun hier in 1799 logeerde. In 1830 verbleef MONUMENTENZORG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 207