veranderen in een bijna continue proces. De stalruimte aan de Kromme Elleboogsteeg werd waarschijnlijk verbouwd tot groot ontvangstlokaal, waar bijvoorbeeld Toonkunst en het Verkooplokaal gebruik van maak ten. In 1902 wordt het pand drastisch verbouwd tot twee winkels en twee bovenwoningen, waarvan één met zelfstandige opgang vanuit de portiek tussen beide winkeltoegangen. Uit de vergunningaanvrage daartoe blijkt dat het pand aan de Zijlstraat bouwkundig gescheiden werd van het ach ter gelegen verkooplokaal. Daartoe waren veranderingen nodig 'in de localiteit waarin vergunning voor den verkoop van sterken drank is'. Kennelijk was de achterbouw in die tijd behalve als verkooplokaal ook -209- nog als halve kroeg in gebruik. In potlood staat op de vergunningaanvra ge geschreven dat van een dergelijke vergunning niets bekend is, maar de bouwvergunning werd toch verleend. In 1942 werd het pand door een grote uitslaande brand grotendeels verwoest. De inwendige structuur werd daarna totaal gewijzigd, balkla gen, vloeren en scheidingswanden geheel vernieuwd en het dak plat afge dekt. De twee winkelruimten werden tot één samengevoegd. De voorge vel bleef echter behouden met daarin de gevelsteen van de Gouden Leeuw. Links van de leeuw werd een vlam aangebracht ter herinnering aan deze rampzalige gebeurtenis. Het cascoherstel en de woningverbete ring van het afgelopen jaar vormde aanleiding om eens wat dieper op de geschiedenis in te gaan. Monumentenzorg Haarlem in 2002 Onderhoud gemeentelijke monumenten Bijdrage van Robert Kluft, senior projectleider bouwkundig onderhoud De drie gaslantaarns in de Prinsenhoftuin zijn geschiedenis. Ze werden dit jaar voor de zoveelste keer vernield. Jammer dat niet iedereen de aan wezigheid van dergelijke lantaarns weet te waarderen. De vernielzucht prevaleert hier boven het algemeen belang. De herstelkosten rezen de pan uit en nu is dan uiteindelijk besloten de gaslantaarns weg te halen. Nu komen er weer elektrische lantaarns met de bekende vierkante kop pen omdat herstel daarvan eenvoudiger en minder kostbaar is. Onderzocht wordt of de gaslantaarns op het binnenplein van de Archief dienst voor Kennemerland geplaatst kunnen worden. Deze is 's avonds afgesloten zodat bekeken wordt of de poortdeuren aan de kant van de Jansstraat open kunnen blijven door hogere hekken te plaatsen. Daar door ontstaat voor de avondwandelaar een extra sfeerplek en is de vei ligheid rondom het archief meer gewaarborgd. MONUMENTENZORG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 211