Bij molen De Stoop, poldermolen van de voormalige Schoter Veenpol- der, aan de Heussensstraat is de waterloop dit jaar vernieuwd. In de voor waterloop werd de oude constructie nog aangetroffen. Op oude houten liggers, waar de gaten van de pen- en gatverbinding nog aanwezig waren, was de muur van de waterloop gemetseld. Ook was de houten vloer met de daar onderliggende balkjes nog aanwezig. Tijdens de werkzaamheden werd samen met de molenaar naar de bouwkundige toestand van de onderbouw gekeken. Een aantal van de ruwhouten gepotdekselde delen vertoonde op diverse plaatsen rotte plekken. Bij onderzoek van de bin- -210- nenzijde bleek dat de binnenbekleding anders was dan die van de bui tenkant en dat de houten delen verticaal waren aangebracht. Uit nieuws gierigheid en omdat een aantal onderdelen toch vervangen moest worden werd een gedeelte van de buitenbetimmering opengemaakt. Hier werden de oude (geteerde) en geprofileerde delen aangetroffen. Een constructie die vroeger veel op dit type molen werd toegepast en in Noord-Holland en Groningen nog te zien is. Uiteindelijk is opdracht gegeven om het gehele onderlijf van de molen weer in originele staat terug te brengen. Zo werd in de verticale delen, op ongeveer 2 cm naast de groef en messing, een waterhol aangebracht. Na bevestiging op de molen is vervolgens op de verticale naad tussen de delen een lat aangebracht. Het waterhol loopt nu direct naast deze lat. Hierdoor wordt het hemelwater van de naden gehouden, zoals ook oorspronkelijk het geval was. Bij het stadhuis is in de binnenhoek bij de vleugel Zijlstraat hoek Gravenzaal het dakwerk aangepakt. Op deze plaats zijn in het verleden diverse dakjes ontstaan door het geleidelijk aan dichtbouwen van deze hoek met kamers, een keuken en gangen nabij de bodekamer. De diver se niveaus zijn teruggebracht tot twee middels het aanbrengen van een roeven dak. De vele kunstobjecten in de stad vormen een jaarlijkse zorg. Sommige daarvan verdwijnen gewoon zonder een spoor na te laten. Zo is op mys terieuze wijze de Voegspijker op het Delftplein verdwenen en werd in het Noordersportpark Suzanne van haar sokkel gehaald, zij is sindsdien spoorloos. Bij v&d in Schalkwijk werd een plastiek weggehaald, maar dat gebeurde legaal. Dit kunstwerk leverde gevaar op door roestvorming. In verband met de aanleg van de Zuidtangent in Schalkwijk werd het Frolicbrokje op de Rooseveltbrug gedemonteerd en verwijderd. Gemeentelijke restauraties Bijdrage van Wim Sietsma, projectleider bouwkundig onderhoud RESTAURATIE TOREN GROTE OF ST.-BAVOKERK Haerlem Jaarboek 2002

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 212