antwoord hierop was dat dit nooit werd gedaan in de monumentenzorg. Men hield zoveel mogelijk vast aan bestaande werkmethoden. Ook wist men niet wat de gevolgen hiervan zouden zijn. Bij het verwijderen van het lood van de uiribben en de koningsstijl in de ui bleek dat het hout werk van deze onderdelen bij de restauratie in de jaren zestig was gemenied. Vooral de perfecte staat van het lood en het houtwerk van de koningsstijl viel hierbij op. Dit bracht uiteindelijk de ommekeer in de zienswijze teweeg. Het bouwteam nam daarna de beslissing dat alle hout werk gemenied c.q. behandeld zou worden met een goede vervanger voor loodmenie. Dit zal ongetwijfeld een positieve bijdrage leveren aan een -213- langere levensduur van de loodbekleding. Mede door al deze verbeterin gen is de verwachting dat de nieuw aangebrachte bekleding vele jaren langer mee zal gaan dan de voorgaande. Gaandeweg de werkzaamheden bleek dat ook andere zaken dan de loodbekleding om herstel ofwel ver vanging vroegen. Ook het nodige timmerwerk diende zich aan. In aan vang zouden het kruis en de haan ongemoeid blijven, maar nader onder zoek wees uit dat ook deze aangepakt moesten worden. Dus werd het kruis naar beneden gehaald. Ditzelfde gold voor de uitlekken. Ook werd de haan evenals alle ornamenten, zoals de pinakels, hogels en pumelen van een nieuwe laag bladgoud voorzien. De firma Walraven uit Amsterdam zorgde ervoor dat een solide nieuwe laag werd aangebracht, zodat ook deze onderdelen weer jaren mee kunnen. Verder was er het overige schilderwerk. Dit is evenals het timmerwerk door collega's onder houd van de afdeling Bouwkunde, Monumentenzorg en Archeologie uit gevoerd. Tijdens de werkzaamheden is er een aantal gebeurtenissen geweest die minder leuk waren en die tevens de nodige extra kosten met zich mee brachten. Als eerste werden twee koperen bollen (deze zaten op het kruis bevestigd) ontvreemd en nooit meer teruggevonden. Deze koperen bollen vertegenwoordigden toch een historische waarde, die door deze wandaad verloren is gegaan. Wel zijn uiteraard nieuwe koperen bollen geplaatst. Een geluk was dat een loden koker, die in de grootste bol zat, niet mee genomen was. Hierin zat een perkament met daarop de namen van de mensen die de voorgaande restauratie aan het kruis en de haan hadden gewerkt. Dit is natuurlijk terug geplaatst, onder toevoeging van een twee de perkament met daarop de namen van de betrokkenen bij het nieuwe herstel van het kruis en de haan. Voor de laatste restauratie was veel geld nodig. Een deel daarvan was afkomstig van een anonieme, particuliere schenking. Deze schenkster heeft zich uiteindelijk bekend gemaakt, mevr. E.M. Sieperda-Staab. Zij heeft gedurende de werkzaamheden een bezoek aan de toren gebracht en MONUMENTENZORG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 215