sing tot herbouw kon worden genomen. De inmiddels opgerichte Stichting de Molen De Adriaan, de Stichting Molens Zuid Kennemerland (SMZK) en het Haarlems Dagblad bundelden hun krachten. Uiteindelijk besloot de gemeente in 1996 tot herbouw van de molen. In 1997 kreeg het bouwkundig bureau van de gemeentelijke afdeling van bma de opdracht een ontwerp te maken. Dat moest voorzien in de herbouw van de molen met een multifunctioneel gebruik. Met dit ontwerp werd ik belast. Het programma van eisen werd gezamenlijk opgesteld door de gemeente Haarlem, de SMZK en de Stichting de Adriaan. Het kwam in feite neer op de herbouw van de molen zoals deze er in 1932 voor de brand uitzag, aangevuld met ruimtes voor ontvangst en vergaderingen. Met name voor het laatste moesten natuurlijk wel de gevels worden aan gepast. In de westgevel waren oorspronkelijk twee pakhuisdeuren. Hier zijn nu twee stel openslaande deuren gekomen naar het voor de molen aangelegde terrasgedeelte. Hier is tevens de hoofdingang en de ont vangstvergaderruimten. De onderbouw heeft nu twee niveaus, de molen zelf begint daarboven. In de ruimte onder de kap van de onderbouw is het dagverblijf van de SMZK met hierin ook de gemeenschappelijke tech nische ruimtes. Op de eerste twee niveaus, onder het achtkant, zal een molenmuseum gemaakt worden. In het gedeelte vanaf de stellinghoogte, i2,oom+ peil, is de oorspronkelijke functie als korenmolen weer aanwe zig, zij het nu als demonstratie korenmolen. Dat wil zeggen dat de molen wel draai- maar niet maalvaardig is. Voor de uitvoering van de materialen is zoveel mogelijk teruggegrepen op materialen die oorspronkelijk ook werden gebruikt. De onderbouw werd uitgevoerd door de SJK (Stichting Jeugdzorg Kennemerland). Dit is een stichting voor jongeren van 16 t/m 23 jaar, die als werkzoekenden zijn ingeschreven bij het arbeidsbureau. Voor hen was het Molen De Adriaan een prachtig project om werkervaring op te doen in alle aspecten van de bouw. Dat gebeurde onder begeleiding van ervaren bouwmeesters en de uitvoerder Wil Louwers. Hij was het aanspreekpunt en verantwoordelijk voor de uitvoering. Het werk aan de onderbouw was dan wel een leer project maar alles moest aan de voorschriften voldoen en aan de uitvoe ring ervan werden hoge eisen gesteld. Maar dat bleek voor iedereen sti mulerend te werken. De ploeg jongeren op de bouwlocatie werden opge leid in beton-, steiger-, metsel-, voeg- en timmerwerken. Tevens werden in een werkplaats jongeren opgeleid tot machinale houtbewerkers en las- en metaalbewerkers. Het loodgieterswerk en de aanleg van de centrale verwarming werd verzorgd door de Stichting Vakgroep. Het elektra werd aangelegd door voormalig EBH-medewerker Frits van der Heyden. Het Schilderwerk is uitgevoerd door SPOS, Samenwerkingsverband Praktijk Haerlem Jaarboek 2002

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 218