tafelmenten en de hoogtematen waar zij komen zijn bepalend voor de afmetingen en het model van de molen. De vorm wordt nog bepaald door de maat van de uitbrekers die op de stijlen van het bovenachtkant komen. Al deze onderdelen werden in de loods op de grond vanuit een vast meetpunt (de verticale lichaamsas, het snijpunt van waar de hartlij nen van de achtkanten elkander kruisen) gemaakt. Vanuit dit meetpunt wordt de gehele molen opgebouwd. Ieder hoekpunt en verbinding kreeg een eigen telmerk zodat alle onderdelen altijd makkelijk bij elkaar gezocht konden worden. Het moest tenslotte één groot bouwpakket wor- -218- den. Vervolgens werden een voor een de velden van het onder- en bove nachtkant gemaakt met de verbindingen voor de binten en veldregels. Pas toen deze onderdelen klaar waren werd begonnen met het opbouwen van de kap. Daarin bevindt zich het draaimechaniek, dat de draaibeweging van de horizontale as van de wieken overbrengt naar de verticale as voor de oorspronkelijke aandrijving van de molenstenen. Het is een feest als alle onderdelen op hun plaats zitten en het geheel voor de eerste keer in beweging komt. Alles luistert heel nauw en met de precisie van een ouderwets horloge grijpen de onderdelen in elkaar. De molen werd vervolgens als een enorm bouwpakket per onderdeel naar het parkeerterrein van de firma Cavex naast de huidige locatie van de molen gebracht. Daar werd de molen in drie delen, het onder- en bovenachtkant en de kap, gemonteerd. Je zag de molen per dag groeien hoewel al het werk maar door vijf man werd uitgevoerd. Op 14 november 2001 was de grote dag dat de molen geplaatst ging worden. Dat was een zeer imposant gezicht. Onder grote belangstelling plaatste een grote kraan de drie onderdelen op de bakstenen onderbouw en binnen vijf uur was de skyline van Haarlem voorgoed veranderd. Het jaar daarop werd druk gewerkt aan de afwerking. De gemeente liet het gehele bouwproces op foto en video vastleggen door stadsfotograaf Jos Fielmich. Zo'n her bouw is altijd weer heel bijzonder in de Nederlandse molenwereld en uniek voor onze stad. De molen werd op 23 april officieel in gebruik genomen. Het huidige Haarlemse stadhuiscomplex is een samenvoeging van een middeleeuws klooster en stadhuis. De samenvoeging vond plaats na de Reformatie, eind zestiende eeuw. In die tijd was stadsbouwmeester Lieven de Key in Haarlem werkzaam. Een van de opgaven waar hij voor stond was het maken van een staatsietrap, in 1595, naar de bovenverdie- STADHUIS, RAADZAAL, POORTJE VAN LIEVEN DE KEY Bijdrage van Martin Busker, ontwerper/bouwcoördinator Haerlem Jaarboek 2002

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 220