aan de zichtzijde slijpen, zodat een vrij glad oppervlak ontstond. De zandsteen werd zorgvuldig van frijnslag voorzien, dat wil zeggen met een dunne platte beitel of hamer voorzien van dunne ribben en groeven. In 1815 werd het Prinsenhof verbouwd tot een lokaal voor vergaderin gen der Heren Staten van de Provincie. Bij deze verbouwingen werden verschillende vertrekken bij elkaar getrokken tot één langgerekte ruimte. De poortdoorgang naar de monumentale trap werd dichtgemetseld. Vermoedelijk werd bij deze verbouwing al het De Key metselwerk aan de zijde van de toen gemaakte vergaderzaal gesloopt en de muur aan die -220- kant glad afgewerkt met stucwerk. Aan de andere zijde bleef de doorgang zichtbaar en ontstond een soort blindnis. Rond 1900 is deze doorgang weer in gebruik genomen en werd alleen een omlijsting in imitatie bak steen-stucwerk aangebracht. En dan zitten we met een vraagteken. Op foto's van de raadzaal uit 1985 is deze doorgang niet zichtbaar. Bij een nieuwe uitbreiding van de raadzaal in 1986 werd een gedeelte van de Prinsenkamer bij de raadzaal getrokken. Hierdoor verviel de oorspron kelijke toegang tot de raadzaal via de Prinsenkamer en werd de hoofd entree met invalidentoegang weer verlegd naar het doorgangsportaal van Lieven De Key. De blindnis werd weer opengehakt en het imitatiestuc werk van rond 1900 afgehakt. In de ontstane opening werd een glazen pui aangebracht. De gehele raadzaal werd opnieuw gepleisterd. Gelukkig De vernieuwde Raadzaal, 2002. Haerlem Jaarboek 2002

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 222