krijgen en eventuele verschillen met de bestaande voegen op voorhand te kunnen corrigeren. Na wat experimenteerwerk met kleur en structuur ter plaatse van de aanheling aan het bestaande werk kon ik beginnen met de eindafwerking van het geheel. Deze laag heb ik gemaakt van dezelfde speciesamenstel ling als de uitvlaklaag, met toevoeging van een alkalibestendige rode kleurstof, die ik vrij licht gekleurd had. Uiteraard heb ik ook tussen deze lagen voor de hechting weer een verdunde kunstharsdispersie toegepast volgens de 'nat in nat'-methode. Het aanbrengen van het steenpatroon moest in verschillende delen gebeuren, omdat de specie een vrij korte -223- verwerkingstijd heeft en omdat het creëren van steenmotief een vrij arbeidsintensief werk is. Een groot probleem daarbij is dat je niet exact kan bepalen tijdens het smeren van de laag, waar de voegen zullen komen. Daardoor loop je snel het risico dat je een fabrieksmatige steen motief krijgt, waarvan de stenen precies boven elkaar komen te staan. Dit probleem heb ik verholpen door vrij onregelmatig te smeren en door gebruik te maken van gekreukt plastic, dat ik erin wreef en daarna weer verwijderde. Hierdoor kreeg je de zogenaamde handvorm structuur, die ik daarna weer afgevlakt heb. Voor de voegen heb ik gebruik gemaakt van een zelfgemaakt voegijzer in de vorm van het bestaande werk. Na het verharden van de laag heb ik de voegen wat laten brokkelen (wegsteken), omdat het anders te plastisch zou overkomen. Op aanwijzen van Martin Busker heb ik het steenverband kunnen maken op plaatsen waar dit niet onmiddellijk te herleiden was. Tot slot heb ik de 'stenen' gekleurd door middel van een sponstechniek met de eerder beschreven rode kleurstof vermengd met een kunstharsdispersie. Rest mij nog te zeggen, dat de opdracht voor mij een leuke, uitdagen de en leerzame opdracht was. Ik hoop dat het naar ieders tevredenheid is uitgevoerd en dat men nog lang kan genieten, dat dit poortje weer de sfeer uitstraalt, zoals Lieven de Key het in 1595 bedoeld had. De oude Catharijnebrug, de oeververbinding tussen Papentorenvest en Koudenhorn, vormde al jaren een knelpunt. Met zekere regelmaat was de brug buiten gebruik voor noodherstel. Uiteindelijk kon dat niet meer en waren drastische maatregelen noodzakelijk. De brug was inmiddels op de rijksmonumentenlijst geplaatst en de discussie ontstond hoe en in welke mate de brug hersteld/gerestaureerd kon worden. Een alternatief was vol ledige vervanging door een nieuw ontworpen brug. De huidige Catharijnebrug werd in 1902 gebouwd naar ontwerp van de stadsarchitect CATHARIJNEBRUG MONUMENTENZORG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 225