Jacques Leijh. Hij ontwierp veel ijzeren bruggen in de stad in die tijd, zoals de Melkbrug en de bruggen over de Leidsevaart. De Catharijnebrug is een zogenaamde gelijkarmige draaibrug. Vanaf het midden van de negentiende eeuw tot in het begin van de twintigste eeuw is in Nederland een groot aantal van dergelijke draaibruggen gebouwd. De Catharijnebrug in Haarlem is zo bijzonder omdat maar weinig bruggen van dit type nog in bedrijf zijn. Kenmerkend is de draaipijler onder het midden van de brug, waarop de brug draait. De landhoofden aan beide zijden van de brug zijn uitgevoerd in bak- en natuursteen. De -224- brug zelf is voorzien van gietijzeren leuningen met piëdestals op de uit einden. Daarop stonden oorspronkelijk sierlijke smeedijzeren lantaarns met koperen lantaarnkappen. Op de brug was op een gietijzeren plaat de naam van de brug, de naam van de grofsmederij waar de brug gemaakt was en het bouwjaar vermeld. Het karakteristieke houten brugwachters huisje stond oorspronkelijk op de Koudenhorn, los van de brug. Pas in de jaren zestig van de vorige eeuw kreeg de brug haar eigen huisje. Daartoe werd het landhoofd aan de kant van de Koudenhorn met een betonplaat uitgebreid. Nog altijd staat niet vast of het bestaande brugwachtershuisje verbouwd en verplaatst werd. Er is ook sprake van een negentiende- eeuwse krantenkiosk die ergens in de jaren zestig van de vorige eeuw ver- De gerestaureerde Catharijnebrug uit 1906 met een eigentijds brugwachters huisje, 2002. Haerlem Jaarboek 2002

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 226