moedelijk van het Stationsplein was verplaatst naar de Catharijnebrug om daar als brugwachtershuisje een tweede leven te beginnen. Hoe dan ook, dat brugwachtershuisje was net zo versleten als de brug zelf. Door het bureau Bruggen van de afdeling Civiel en Haven van de Sector Stadsbeheer is de brug in overleg met het bureau monumenten zorg volledig hersteld en constructief verbeterd. In samenwerking met een architect en een ingenieursbureau werden alle herstelmogelijkheden grondig bestudeerd. Behoud van de bestaande brug zelf behoorde niet meer tot de mogelijkheden. Deze was geheel op en niet meer te herstel len. Uiteindelijk werd tot herbouw besloten waarbij zoveel mogelijk oor spronkelijke onderdelen behouden bleven. Naast de noodzakelijke ver nieuwingen van bijvoorbeeld de brug zelf en de remmingwerken, werd de brug ontdaan van alle zaken die in de loop der jaren op of bij de brug waren geplaatst, maar er eigenlijk niet thuishoorden. Zo verdwenen de lelijke lichtmasten die jaren lang dienst hadden gedaan als lantaarns. In plaats daarvan staan er nu weer vier prachtige replica's van lantaarns uit de bouwperiode van de brug. Bij de remmingwerken verdwenen de gas- zinkers en alle ontsierende kabels en leidingen werden keurig uit het zicht gebracht. De landhoofden en de draaipijler werden gerestaureerd. De opvallendste verandering was de vervanging van het brugwachters huisje. In de plaats daarvan staat nu een eigentijds wachterhuisje dat door architect Quist Wintermans is ontworpen in de vorm van een groen- koperen scheepslamp. Een nieuwe gedenkplaat op de zijkant van de brug vermeldt het jaartal van herstel. De Catharijnebrug ligt er nu weer voorbeeldig bij en zal hopelijk, net als zijn voorganger, weer een eeuw dienstdoen. Lange tijd was dit gedeel te van de binnenstad een wat mistroostig geheel. Met de restauratie van de Catharijnebrug, het bouwen van een nieuw brugwachtershuisje, het herstel van de voormalige werf Zuidam en de herbouw van de molen de Adriaan is dit stukje Spaarne getransformeerd tot een opvallend plekje in het centrum van Haarlem. kleine houtstraat tussen nrs. 98 en 100 (Gasthuispoort, Rijksmonu ment, herstel poort) Een opvallend element in de kleine Houtstraat, tussen Gedempte Oude Gracht en Gasthuisvest, is de Gasthuispoort. Deze bakstenen poort met een binnenomlijsting van natuursteen, werd omstreeks 1500 gebouwd als een der uit-/toegangen van het voormalige Minnebroedersklooster. Dat klooster bevond zich op de plek van het voormalige Elisabeth's Gasthuis. Bij de verbouwing van het klooster tot gasthuis omstreeks 1580-1581 werd MONUMENTENZORG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 227