Elisabeth's Gasthuis kwam ook aan het gebruik van het erachter gelegen mortuarium een eind. Een tijd lang was hier 'De Preekstoel' gevestigd, een particulier museum voor religieuze kunst. De tuin van het voormali ge ziekenhuis had inmiddels een openbare functie gekregen en voor de toegankelijkheid waren de houten poortdeuren vervangen door ijzeren hekwerken. Daarna ging het bergafwaarts met deze plek. Ruim tien jaar geleden werd de bouwkundige staat van de poort onderzocht en herstel bleek noodzakelijk. Gelijkertijd werd de mogelijkheid onderzocht om een aantal panden in de omgeving te herstellen. Zelfs is toen overwogen de Gasthuispoort te verplaatsen naar de binnentuin en het gat in de -227- Kleine Houtstraat te vullen met nieuwbouw. Zo ver is het niet gekomen. In het voorjaar van 1997 riep projectleider Leo Schrama de hulp in van de afdeling bma en werd collega Paul Cijs gevraagd het herstel van de Gasthuispoort te begeleiden. Al eerder op 26 april 1994 ging het college van B en w akkoord met het realiseren van een aantal verbeteringen in de Egelantiertuin met name om de veiligheid te vergroten. Een van die verbeteringen was het afsluitbaar maken van de tuin. De Stadswacht gaat dagelijks voor opening en sluiting van de Gasthuispoort en het hek in de Zonnensteeg zorgdragen. De bewoners en gebruikers van de tuin kregen een eigen sleutel. Op 9 mei 2000 besloot het college van b en w voor een aanvullend krediet voor onder andere het restaureren van de Gasthuis poort en het aanbrengen van een nieuw hek. Het ontwerp daarvoor werd geleverd door siersmid Ab Vermeulen. In maart 2001 heeft de Firma Dolmans het metselwerk van de Gasthuispoort gereinigd en voegbedrijf Mart Muys en Zn. rondde in december 2001 de gevelrenovatie af. Uit eindelijk heeft smederij Van Galen het nieuwe hek in november 2002 geplaatst. Aan wat op het oog een eenvoudige herstelklus lijkt, hebben velen hun bijdrage geleverd. Particuliere restauraties anegang 13-15 (rijksmonument, interne wijziging) ANTHONiESTRAAT 32 (rijksmonument, restauratie) bakenessergracht 42 (rijksmonument, cascoherstel) bakenessergracht 65 (rijksmonument, dakkapel) floraplein 17 (rijksmonument, cascoherstel en woningverbetering) MONUMENTENZORG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 229