gedempte oude gracht 100-102 (rijksmonument, interne wijziging en pui) grote houtstraat i2o (rijksmonument, wijziging pui) kenaupark 19 (rijksmonument, totale restauratie) klein heiligland 25 (rijksmonument, transparant overdekken binnen plaats met glazen bouwstenen) -228- kleine houtstraat 134 (rijksmonument, interne wijziging en herstel achtergevel) kokstraat 2 (beeldbepalend pand, cascoherstel) krocht 12 (rijksmonument, cascoherstel) kruisstraat 45 (rijksmonument, inbrengen 3 wooneenheden op de ver diepingen) marnixstraat (woningcomplex Huis ter Cleeff, rijksmonument, herstel schoorstenen) morinnesteeg 2 (rijksmonument, cascoherstel en woningverbetering) nieuwe gracht 13 (rijksmonument, cascoherstel en interne verbouwing) Dit rijksmonument maakt deel uit van de monumentale gevelwand aan de zuidzijde van de Nieuwe Gracht tussen Kruisstraat en Jansstraat. Haarlem groeide aan het begin van de zeventiende eeuw uit haar jas. De beschikbare gronden binnen de stadsmuren waren vrijwel allemaal vol gebouwd en de toenemende economische welvaart maakte uitbreiding van de stad ten noorden van de toenmalige stadsommuring noodzakelijk. Pieter Post, Pieter Wils en Salomon de Bray leverden daartoe plannen in de periode 1643-1644. Deze gingen de koelkast in en werden rond 1660 opnieuw onder de aandacht gebracht. Het duurde evenwel tot 1671 dat de uitbreidingswerkzaamheden definitief werden. Dit keer was Erasmus den Otter daarbij betrokken. Hoe alles in zijn werk ging werd jaren geleden uitgebreid onderzocht en beschreven door Ed Taverne in zijn boek In 't Land van belofte, in de Nieuwe stadt (Haarlem 1978). Het tempo van volbouwen van het nieuwe stadsdeel lag uiteindelijk veel lager dan ver- Haerlem Jaarboek 2002

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 230