traier gelegen stijgpunt, uit te breiden met een lift, te bouwen. In het belang van het monument en de geschiedenis ervan werd daarvan afge zien. Wel werden veel nieuwe elementen in het huis aangebracht, met respect voor de oude aanwezige onderdelen. Voor de bruikbaarheid van de zolderverdieping waren de zakgoten tussen de kappen al in een vroe ger stadium verhoogd. Dat bleef zo, maar de verhoogde gedeelten werden nu vrijgemaakt van de zijgevels. Zo is duidelijk te zien dat deze een toe voeging van onze tijd aan het huis is. Het hele huis, inclusief het souter rain is als bedrijfsruimte in gebruik. -234- NIEUWE GRACHT 44 (rijksmonument, dakramen en zonnepanelen in de achterbouw) nijlstraat 7 (gemeentelijk monument, nieuwbouw achteraanbouw) oudeweg 35 A (Molen de Veer, herbouw) smedestraat 12 (rijksmonument, voorgevelherstel) spaarnwouderstraat 55 (rijksmonument, ramen in oorspronkelijke vorm teruggebracht) spekstraat io (rijksmonument, totale restauratie en woningverbetering) Het is geen opvallend monument dat recht tegenover de Lepelstraat, de doorgang naar de Grote Markt, staat. Opmerkelijk is de geringe breedte van het huis en de wat ijl aandoende klokvormige gevelbeëindiging. Zoals bij zoveel panden in de binnenstad zit het geheim achter de voor gevel. Al in een vroeg stadium werd ter voorbereiding van het herstel bij een bouwhistorische inspectie geconstateerd dat de geschiedenis van het huis veel verder terugging dan de voorgevel doet vermoeden. Binnen het bouwblok Warmoesstraat/Anegang/Grote Houtstraat/Spekstraat lag het Karmelietenklooster dat bij de Reformatie in 1578 in bezit kwam van de stad. Veel zal daarna zijn gesloopt, onderdelen zijn hergebruikt en nieuw bouw opgericht. In de tijd die volgde zal het huidige bouwblok zijn hoofdvorm gekregen hebben. Alleen de Guldenbergspoort, Grote Houtstraat 9, herinnert nog aan het voormalige Karmelietenklooster. Van dit rijksmonument vermeldt het rijksmonumentenregister dat het mogelijk omstreeks het midden van de achttiende eeuw werd gebouwd. Dat klopt wat betreft de voorgevel. Het interieur is in onderdelen echter veel ouder. De geschiedenis van het huis is terug te gaan tot 1605. In dat Haerlem Jaarboek 2002

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 236