tijd gebruikelijk een trapgevel. In de verkoopakte van 1631 wordt vermeld dat de muren met minstens één buurman gemeenschappelijk zijn en de corresponderende goot van lood is. De huisnaam is waarschijnlijk op een uithangbord aangebracht want de verkoopakte spreekt van 'een huijsin- ge daer de drije cooltgens vuijthangen'. Nieuwe eigenaar wordt 'glasemaecker' Aelbert Bartholemeeusz. Het huis wordt vermeld als staande en leggende op de Beeck. De Beek was een waterloop vanaf de Brouwersvaart tot aan het Spaarne en werd in de zestiende eeuw ter hoogte van de huidige Spekstraat overkluisd. In 1682 -236- blijkt dat het uithangteken vervangen is door een gevelsteen. Dan wordt gesproken van een huis 'daer de drie buyskolen in de gevel staen'. De hui dige Spekstraat heette in die tijd Kerckstraat. De volgende dertig jaar is het huis in gedeeld eigendom van verschillende eigenaren, maar vanaf 1714 is weer sprake van één eigenaar, Jacob van Heijningen, koopman te Amsterdam. Zeker tot 1778 behoudt het huis de benaming 'De Drie Buijskolen'. In dat jaar koopt Johan Frederik Hollendijk het huis. Hij is zaadhandelaar en tapper van beroep. Het huis wordt door hem geheel verbouwd tot woonhuis met winkel. Wanneer dat precies gebeurde is niet bekend maar de verbouwing moet kort na de koop zijn uitgevoerd. De oude voorgevel (trapgevel?) maakte plaats voor de huidige klokgevel en het interieur werd aan de mode van de tijd aangepast. Een en ander is op te maken uit de veilconditie die werd opgemaakt toen het huis in 1803 door de weduwe van Hollendijk werd verkocht. Spekstraat 10 wordt daarin omschreven als 'een groot, schoon, sterk, weldoortimmerd en extra wel ter neering staand winkelhuis en erve, waarin de zaad negotie, mitsgaders tapneering zedert vele jaren met het beste succes is gedaan en als noch word gecontinueerd; staande en gele gen aan de zuidzijde van de Kerk of Spekstraat bij de Warmoestraat; voorzien van een voorhuis met een comptoirtje, een ruime binnekamer met haard, bedstede en kas, een grote behangen en gelambriseerde agter- kamer met een bedstede en twee ruime kassen, vervolgens een plaats met regen en pompwaters pompen, pottenkas en verders gemakken, verder een keuken met haardstede, fournuis en verdere commoditeiten, boven een ruime voorkamer, een overloop met een bedstede en berging voor turf, voorts een ruime agterkamer met een haard, bedstede en kas, hooger een groote lugtige kleerzolder, waar agter nog een zolder en boven dezel ve een vliering, onder deze huizing twee overwulfde kelders'. In de koop was het interieur van de winkel en de bij de zaadwinkel horende winkelgereedschappen niet inbegrepen. In de veilconditie wordt daarvan een afzonderlijk overzicht gegeven: Haerlem Jaarboek 2002

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 238