47 groote zaadbakken 46 klein dito 7 grote vaten 21 kleine dito 4 tabaksvaatjes een toonbank met zijn toebehoren 4 paar schalen met balansen 10 pond gewigt 2 tregters 4 strijkstokken 5 maaten 4 zaadschepbakjes 2 uitsteek planken aan de deur 4 tabaksrollen 1 uithangbord 12 glaase zaadflessen Tevens werd bepaald dat bij de verkoop 'al hetzelve door den kooper [zal] moeten worden overgenomen om eene somme van F 150,- en van alle welke goederen een lijst in de winkel is te zien geweest. Voorts zal den kooper nog verpligt zijn over te nemen alle de zaden die bij de aan vaarding van dit perceel (zullende zijn de 30e julij aanstaande) voor han den zijn en zullen worden bevonden, 't zij volgens inkoopsprijs of op taxatie van twee neutrale personen aan wedersijden een te kiezen, naar keuse van den kooper.' Als het huis in 1866 opnieuw wordt verkocht blijkt de zaadhandel te zijn uitgebreid met een kruideniersaffaire. Deze bedrijfsbestemming blijft zeker tot circa 1870. Daarna volgen nog vele verkopen tot het winkelhuis in 1975 wordt verkocht aan Johan Endlich, antiquair en gehuwd met Maria Elisabeth van Ravenstein. Net als de bekende winkel van zilver smid Voet in de Anegang bouwden zij een reputatie op in antiek- en zil- verminnend Haarlem. Er is ook nog een andere overeenkomst. Toen de bekende winkel van W. Voet en Zonen op Anegang 13-15 eind 1979 haar deuren definitief sloot zat de toenmalige eigenaar met het winkelinterieur in de maag. Dat was in 1900 geheel ontworpen door de bekende Haarlemse architect J.A.G. van der Steur en in oorspronkelijke staat nog steeds aanwezig. Gelukkig hadden beide ondernemers een goed contact en na zorgvuldige demontage verhuisde dit kostbare winkelinterieur naar Spekstraat 10. Het paste daar zo precies dat het leek en nog lijkt of het voor dit winkelhuis is ontworpen. De laatste jaren nam het verval van het pand toe en de noodzakelijke restauratie vond dit jaar plaats. Daartoe werd een bouwhistorische inspectie opgesteld. MONUMENTENZORG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 239