Spekstraat 10, kap, spant met peerkraalmotief, 2002. gende bedongen: 'met conditiën dat de coper van dit huijs niet en sal mogen betimmeren ofte belemmeren ten eeuwige dage de lichten staen- de in de keucken van 't huijs de drie cooltgens welcke keucken haer ligt moet scheppen op de plaets van 't huijs de drie Aersesocken'. Bij de ont manteling is een van de bedoelde ramen in de muur compleet terugge vonden, maar de huidige eigenaar bleek niet voornemens te zijn om weer gebruik te maken van dit 'eeuwige recht'. Het huis werd ook geconfron teerd met de tragiek van de oorlogsjaren tijdens de Tweede Wereldoorlog. De joodse nazaten van de kopers in 1919, de dames Eva Dasberg en Antje Zwart, kwamen in augustus 1942 om in het kamp Auschwitz. Bij de aan koop in 1919 door het antiquairbedrijf Jacques Swart en Co. werden de panden Spekstraat 10 en 12 na 237 jaar weer verenigd. Dat leidde tot een ongedateerde bouwaanvraag voor het aanbrengen van een verbinding tussen beide panden. Deze situatie heeft tot de verkoop aan de huidige eigenaar, de heer John Endlich, in 1975 voortbestaan. Geheel voortbordurend op de oude traditie heeft hij in de gevel weer een 'huisteken' laten aanbrengen; echter niet 'de drie Buyskolen' zoals wellicht verwacht mocht worden. Ondanks uitgebreid archiefonderzoek is de oorspronkelijke opzet ervan niet duidelijk geworden. Om deze reden heeft de eigenaar de voorkeur gegeven aan een symbool dat beter refereert aan zijn 'neering' in antiek zilver. Nu prijkt hier een gevelsteen in de vorm van een achttiende-eeuwse zilveren kandelaar. -240— Haerlem Jaarboek 2002

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 242