Op 12 december was een groep Haerlem leden te gast bij het Haarlems Dagblad. De Werkgroep Gebouw en Omgeving De Werkgroep Gebouw en Omgeving zet zich in voor het behoud en de versterking van de kwaliteit van de Gebouwde Omgeving in Haarlem. Zij doet dat in de eerste plaats door het nauwkeurig en kritisch volgen van de ontwikkelingen bij grote bouwprojecten. De uitgangspunten van de -246- werkgroep zijn daarbij: onafhankelijkheid, deskundigheid en openbaar heid. De leden van de werkgroep hebben in de projecten geen belang en geen macht: de enige kracht is de kracht van argumenten op steden bouwkundig en architectonisch gebied. Zeer veel aandacht is dit jaar besteed aan de plannen van projectont wikkelaar mab voor het Raaksgebied. Op advies van de werkgroep heeft het bestuur van de Vereniging Haerlem bezwaar gemaakt tegen het Uitwerkingsplan Raaks. De bezwaren betreffen de grootschaligheid van het hele project, de omvang en vormgeving van de bioscoop, de vormge ving van het geplande gebouw De Lantaarn en de aansluiting daarvan aan de Wilhelminastraat, en de omvang en vormgeving van de openbare ruimte. En in het algemeen: de sluipende verwijdering van de oorspron kelijke uitgangspunten. Voor de werkgroep vormt ook de sloop van de voormalige hbs a een punt van discussie, omdat dit gebouw temidden van de kaalslag een sterk referentiepunt met het verleden zou kunnen vormen. Het Bestuur van de Vereniging, dat zich in een vroeger stadium niet tegen sloop had verzet, heeft dit standpunt van de werkgroep niet overgenomen. In vervolg op het bezwaarschrift heeft een discussie over de Raaks- plannen plaatsgevonden tussen vertegenwoordigers van de gemeente (waaronder de wethouder en de stadsarchitect), van de mab, het Vereni gingsbestuur en de werkgroep, waarbij de verschillende partijen elkaar echter niet hebben kunnen overtuigen. Maar mogelijk hebben de inge brachte bezwaren enige invloed op de definitieve uitwerking van het plan. Een tweede project wat veel aandacht heeft gevraagd is de voorgeno men route van de snelle busdienst aan de zuidrand van de noordelijke Randstad, de zogeheten 'Zuidtangent'. Op advies van de werkgroep heeft het Bestuur van de Vereniging gepleit voor een cultuureffect-rapportage van de verschillende mogelijke tracés. Eveneens op advies van de werkgroep heeft de Vereniging, samen met de Stichting de Hoeksteen en de Bond Heemschut, bij de gemeente, en Haerlem Jaarboek 2002

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 248