vervolgens bij de provincie, bezwaar gemaakt tegen bepaalde onderdelen van de plannen voor het vrijkomende terrein van de Mariastichting. De Stichting de Hoeksteen is vervolgens ook nog in beroep gegaan bij de Raad van State, welk beroep door de Vereniging wordt ondersteund. Korte acties zijn ondernomen met betrekking tot mogelijke sloop van de Villa Lommerrijk aan de Wilhelminalaan, een bouwplan bij de Cruquius, de dakopbouwen langs de Verspronckweg, de mogelijke be bouwing van het Frederikspark, de inrichting van de openbare ruimte in de binnenstad. Aparte vermelding bij dit laatste punt verdienen de nieu we lantaarnpalen langs de Nieuwe Gracht: een van onbegrip getuigende -247- stijlbreuk met de tot dan toe gave samenhangende historische inrichting van de openbare ruimte aldaar. Piet Roos zette zijn serie columns in de Nieuwsbrief onverdroten voort. De zeer omvangrijke plannen in de binnenstad (Appelaar, Raaks, Zuidtangent) hebben de vraag doen rijzen: Als zulke ingrepen mogelijk zijn, wat stelt een 'beschermd stadsgezicht' dan eigenlijk voor? Om meer zicht op die vraag te krijgen heeft, samen met de Bond Heemschut en de Stichting De Hoeksteen, een verhelderend gesprek plaatsgevonden met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Door de vele aan de orde zijn de bouwplannen in de stad bleef de werkgroep weinig tijd over voor de minder tijdgebonden projecten. Het ligt in de bedoeling de eerste versie van het project 'De ideale stad', waarvan melding is gemaakt in het vorige jaarverslag, in de loop van 2003 publiek te maken. Een publicatie over Jugendstil in Haarlem zal in een volgend jaarboek verschijnen. De doelstelling en de werkwijze van de werkgroep zijn uiteengezet in het vorige jaarverslag, fn 2002 kwam de werkgroep in totaal twaalf maal bijeen; daarnaast waren er onregelmatig bijeenkomsten in kleine groepen met betrekking tot specifieke projecten. In voorkomende gevallen wordt zakelijk samengewerkt met de Stichting De Hoeksteen en de Bond Heemschut. De werkgroep bestond eind 2002 uit twaalf actieve leden. Historische werkgroep Vereniging Haerlem Het jaar 2002 is voor de werkgroep een jaar van nieuw elan geworden, zoals uit het onderstaande moge blijken. Afgeronde projecten Het onderzoek van Marcel Bulte Op en rond Scheepmakersdijk en Harmenjansveld is volgens plan klaargekomen. Het ligt sedert voorjaar JAARVERSLAG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 249