vanuit een ideële instelling: alleen zo konden concerten van voor 1900 zo exact mogelijk tot leven worden geroepen. De juiste muziek op de juiste vleugel. Hij wilde daar zelf de hand in hebben en reisde op verzoek mee. De 'baas' zelf dook ook op als pianisten van naam hem verzochten om zelf hun concertvleugel te stemmen. Rechterhand Frank Bonarius: 'Het ging dan om het zogeheten Genadeloze Toucher. Frans stemde de piano dan met een zeer harde aanslag. Het instrument stond dan, pang, op scherp.' Andriessen was een aimabel en eigenzinnig mens. Een man die door zijn communicatieve vermogen duizenden contacten had en zo n 22, 23 255— mensen rond zich verzamelde, die allen gespecialiseerd werk konden leveren. Bonarius: 'Frans had nogal dikke vingers en kon daardoor zelf bepaalde handelingen niet goed verrichten. Maar hij kon wel als geen ander overbrengen hoe hij wenste te werken. We zijn kapot van zijn on verwachte dood. Het klinkt pathetisch, maar we leven hier verder in de wetenschap dat hij in ons vakmensen achterlaat.' Wie bij Andriessen voor een bepaalde gelegenheid een vleugel huurde, kon er zeker van zijn dat het instrument de juiste stemming had. Frans Willem wilde altijd weten wie erop zou spelen, want soms vereiste dat een bepaalde manier van stemmen. Hij was in de ogen van velen ook niet zo zakelijk als de meesten van zijn vakbroeders. In Haarlem en omgeving is een driehonderdtal instrumenten langdurig ondergebracht bij 'peetou ders', verhuurd dus. In het verlengde van de zaak aan de Botermarkt functioneert een onzichtbaar museum van gerenoveerde, karaktervolle toetsinstrumenten bij de mensen thuis. De meester kende zijn cliënten bij de gratie van de piano die hij hen ooit geleverd had. Toen hij eens op een avond bij een bezoek aan een voorstelling in de Toneelschuur hartelijk door een man werd aangesproken, begreep Andriessen pas wie deze was, nadat hij hem vertelde welke piano Andriessen hem had verkocht. Dat niet zo zakelijk zijn is menigeen tot voordeel geweest. Enkele jaren geleden wilde het bestuur van het hit (Haarlems Interscholair Toernooi) voor een eindpresentatie van scholieren een vleugel bij hem huren. Het totale huurbedrag bleek het budget van de HiT-organisatie verre te boven te gaan. Toen geopperd werd dan maar een gewone piano te huren, besliste Frans Andriessen anders. Hij bracht de gestemde vleu gel en over geld werd niet meer gepraat. Het laatste woord had Andries sen: 'Er moet gewoon een goed instrument staan.' In 1992 leverde hij historische instrumenten aan Holland Village nabij Nagasaki. Nog twee jaar terug lanceerde hij een op kinderhanden ge bouwd klavier. Hij liep al langer met dat idee rond, maar kon daarvoor bij pianodocenten nauwelijks gehoor vinden. Tot hij Marcel Baudet uit NECROLOGIEËN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 257