dat het hem uiteindelijk toch gelukt was om binnen te komen, zodat hij zijn recensie kon gaan schrijven. Van der Mije knikt bedachtzaam. In zijn hoofd had zich inmiddels het Salomonsoordeel gevormd en hij ant woordde: 'Ja, juist. Volgens de nachtwaker was de deur op slot. U vond dat hij klemde... misschien bent u sterker dan u denkt. Ik dacht al, force ren, nee, zoiets komt niet bij u op. Nu u weet hoe de zaak in elkaar steekt, zal zoiets vast niet meer gebeuren. Hoe gaat het verder met u?' En dan volgde een kort ontspannen gesprek, waarin de persoonlijke belangstel ling van de directeur centraal stond. Wie nog laat in de middag op krant aan het werk was, kon Van der Mije de redactie op zien wandelen. In licht gebogen houding placht de courantier dan richting redactie buitenland te lopen, op zoek naar Le Monde van die dag. 'Goede middag heren, mag ik deze meenemen?' Dat mocht. Maar soms mocht het ook niet. Dan was er een redacteur die nog een belangwekkend achtergrondartikel wilde doornemen. 'Ach, natuur lijk, uiteraard,' riposteerde Van der Mije dan. Dan was er sprake van een besmuikte hilariteit aan de burelen: de baas getrotseerd. Maar het was altijd een spel en de krant bleef wel bewaard voor de baas. Zijn reacties waren door zijn taalgebruik dikwijls van een aangename, puntige scherp te. Hij liet zich niets op de mouw spelden. Als hij dan de volgende dag weer bij de redactie buitenland verscheen, informeerde hij fijntjes: 'En, heeft u het artikel tot u genomen?' Van der Mije genoot van de krant. Dat genieten was iets vanzelfspre kends, omdat die krant ook zijn werkelijke belangstelling genoot. Er waren er die in de uitgever-directeur een 'gemankeerde hoofdredacteur' zagen, omdat hij in tijden van hectische deadlines hielp zijn krant voor op te laten lopen. Toen de recent overleden Alfred Heineken werd bevrijd uit zijn gijzeling in een loods op het rommelige bedrijventerrein De Heining nabij Halfweg, liet Van der Mije zich van minuut tot minuut op de hoogte houden en stelde hij het ter perse gaan langer uit dan welke redacteur ook voor mogelijk hield. Nood breekt wetten, vond de uitgever. Als je het nieuws heet van de naald kunt brengen, dan moet dat. De laatste jaren van zijn leven was Van der Mije genoodzaakt door te brengen in het verpleeghuis Boerhaave. Een ernstige knak in zijn licha melijke gezondheid noopte hem zijn leven te slijten op een wijze die hem als altijd actief en levendig mens tegen stond. Toch bleef hij zijn brede belangstelling in de wereld daarbuiten houden. Belangstelling in vooral ook cultuur. In de recreatiezaal van Boerhaave repeteert een of meer avonden per week de Letterlievende Vereniging J.J. Cremer. Cees van der Mije was een vaste gast op die avonden en als het gekozen toneelstuk hem aanstond, dan volgde hij het repetitieproces met intense belangstel- Haerlem Jaarboek 2002

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 264