Mr. Henri Emile (Hans) Phaff 5 april I9i4_13 )uü 2002 Het was in 1997 dat de tweede auteur van dit artikel het verzoek kreeg van Hans Phaff om langs te komen in de Boerhaave Kliniek waar hij langzaam herstellende was van een herseninfarct. Hij vroeg mij onder andere of ik bereid was een levensverhaal aan te horen en daaruit te zij ner tijd een necrologie voor 'ons' Jaarboek te maken. Een aantal plezie rige en interessante sessies was het gevolg en gelukkig konden die nog voortgezet worden bij Hans en Trudy thuis, want ondanks zijn handicap - een steeds verder toenemende blindheid - heeft hij in Bloemendaal nog een aantal jaren kunnen genieten van zijn brede interesses. In die jaren kreeg hij veel contact met de eerste auteur van deze necro, die Hans' pro ject, het schrijven van een geschiedenis van het Haarlemse stadhuis, zou voortzetten. Handelende in de geest van Hans Phaff, bieden wij daarom gezamenlijk de leden van Haerlem een uitvoerig levensbericht van deze erudiete oud-voorzitter en dit erelid. Hans werd geboren te Arnhem op 5 april 1914 a^s z°on van de (latere) generaal-majoor Grenadiers en Jagers H.J. Phaff. Deze was langdurig adjudant van Koningin Wilhelmina, verkeerde veel aan het hof en trok in 1940 met Wilhelmina mee naar Londen, waar hij de eerste commandant van de Prinses Irene Brigade werd. Als zoon van de adjudant kwam Hans ook regelmatig aan het hof, kende Wilhelmina en Emma persoonlijk en speelde met de kleine Juliana. Hans' moeder, Jacqueline Hazenberg, was dochter van een zeeofficier. Grootvader Phaff heeft Hans niet gekend; deze overleed in 1915 en was ook een rasmilitair, onder andere ridder Militaire Willems orde (Atjeh). Er was in het gezin nog één zuster, Annemarie, die vijf jaar jonger was. Na enkele jaren in Arnhem en Oosterhout te hebben gewoond vestigde het gezin zich in 1919 in Den Haag. Daar doorliep Hans de lagere school in het Instituut -267- NECROLOGIEËN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 269