Inmiddels was hij in 1941 getrouwd met Charlotte Veenstra, secreta resse op een Haags advocatenkantoor. Uit dit huwelijk zouden twee kin deren worden geboren: Charlotte in 1943, later verpleegkundige, en Char les in 1947, later arts. Van eind 1942 tot zomer 1946 woonde het jonge gezin in Almelo, waar men begin 1945 bevrijd werd door het Tweede Canadese leger. Daar zou hij ook zijn vader weer ontmoeten. De gemeentelijke organisatie was vrij turbulent in die jaren in verband met bezetting, verzetsbeweging, bevrijding en het weer op gang komen na de oorlog. Een goede herinnering had Hans aan de bomvrije kelder van het stadhuis waar o.a. de bibliotheek van Kasteel Rechteren was opgesla- -269- gen, met veel boeken op het gebied van oud-vaderlands recht. Hij voelde zich hier als een muis in de wittebroodstrommel! In 1946 solliciteerde hij in Friesland en Noord-Holland. In Haarlem werd hij aangesteld tot referendaris op de Provinciale Griffie, met name voor onderwijs en personeelszaken. Het gezin verhuisde naar Heemstede en Hans ging werken onder de Commissaris van de Koningin dr. J.E. baron de Vos van Steenwijk en met als directe 'baas' gedeputeerde Bou- man, de vader van Mies. Tot 1949 zou hij hier naar volle tevredenheid blijven: er werkten 'fatsoenlijke mensen' en er heerste een goede geest. In de jaren 40-45 was er weinig gebeurd en er viel veel in te halen; De Vos was een 'geweldige magistraat'. Toch trok hem in 1949 de vacante plaats van gemeentesecretaris van Delft: een mooie functie in een historische stad. Onder de vorige burge meester was de stad wat ingeslapen, maar de kort tevoren benoemde PvdA-burgemeester Van Walsum bleek een geweldenaar en voor Phaff ging de wereld open. De contacten met de politiek, de Raad, de burgerij en de pers liepen goed en veel kwam in die jaren van de grond: de tap toe Delft, de Antiekbeurs in het Prinsenhof (een museum dat toen nog nauwelijks een eigen collectie had), het justitiemuseum Het Steen in een toren van het stadhuis, et cetera. Ondanks tegenwerking van de in meer derheid protestantse gemeenteraad kon ook de Elckerlic traditie geves tigd worden. Van Walsum merkte hierover op dat er niets veranderd was: Willem van Oranje had ook al last gehad van de predikanten! Toen een prijsvraag voor een 'marktspel' mislukte schreef Phaff zelf de tekst voor het spel dat op het marktplein werd opgevoerd. Niet onverdiend werd hij erelid van Delphia Batavorum. Met enige aarzeling bevestigt Phaff het vermoeden dat hij in zijn Delft- se jaren misschien wel zijn mooiste tijd beleefde. Maar eind 1952 vertrok Van Walsum naar Rotterdam en de directeur van het Prinsenhof, Wijsenbeek, ging naar Den Haag. In Haarlem vertrok gemeentesecretaris Wesstra en dit zou vanaf 1 november 1952 tot 1 november 1963 Phaffs vol gende functie worden. NECROLOGIEËN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 271