Ook in landelijke besturen had hij zitting: de Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond, de Bond Heemschut, de Nederlandse Kastelen stichting en de Stichting Menno van Coehoorn. Ook zijn directeurschap van de Hollandse Maatschappij der Wetenschappen kan in dit verband worden genoemd. In zijn streven naar goed taalgebruik paste zijn be stuurslidmaatschap van het Genootschap Onze Taal. Waardering voor dit alles kreeg hij eind jaren zeventig door zijn benoeming tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Voorbereid in zijn VNG-tijd, publiceerde Phaff in 1983 een boek Raad- -272- huis-spreuken: een verzameling van maar liefst 457 opschriften over recht en bestuur in en op Nederlandse stadhuizen en raadzalen. Zijn grote liefde voor het Haarlemse stadhuis heeft hij tot het laatst behouden. Na zijn pensionering begon hij, samen met Piet Jongens, aan een (nieuw) boek over de geschiedenis van het complex in al zijn aspec ten, een project dat zij niet meer zouden afronden. In diezelfde jaren begon Phaff problemen te krijgen met zijn ogen en een langzaam steeds verdergaande blindheid was het gevolg. Toen de eerste ondertekenaar van deze necrologie eind 1997 de opdracht ontving tot het schrijven van een 'standaardwerk' over het stadhuis, stelden Phaff en Jongens al hun materiaal aan hem beschikbaar. Een bijzonder gebaar. Phaff bleef dit pro ject in talloze gesprekken met de auteur enthousiast en scherpzinnig vol gen. Met niet aflatende belangstelling heeft hij zich de gehele tekst, in allereerste concept en laatste versie laten voorlezen en van commentaar voorzien. Het laatste publieke optreden van Hans Phaff was in zijn geliefde stad huis. Op 23 november 2001 nam hij het eerste exemplaar in ontvangst van Het stadhuis van Haarlem. Hart van de stad en sprak voor een stamp volle Gravenzaal een bijzonder dankwoord uit. Velen waren ontroerd door de woorden van deze aimabele, erudiete en warme man, die door velen gemist zal worden. Zijn einde kwam op 13 juli 2002 in het Kennemer Gasthuis, waar hij enkele weken tevoren was opgenomen na een hartinfarct. Hans Phaff was onze vriend. Vriendschap is voor eeuwig. Moge hij rusten in vrede. W.G.M. CERUTTI en A.G. VAN DER STEUR Haerlem Jaarboek 2002

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 274