niet mogelijk om deze taken op zich te nemen. Bovendien was het voor vrouwen moeilijker om te reizen. Enerzijds door het reizen zelf en de gevaren die dit met zich meebracht. Anderzijds hadden de getrouwde vrouwen een gezin en konden zij niet eenvoudig hun omvangrijke bezig heden aan een ander overlaten. Ook de weduwen van wie de kinderen reeds de volwassen leeftijd hadden bereikt waren niet voldoende toege rust voor de onderhandelingen op verre markten. Voor de brouwsters was het niet nodig om zelf op reis te gaan. Het Haarlemse brouwersgilde zorgde voor zaakwaarnemers in de afzetgebie den. Indien de zaakwaarnemers in grotere conflicten verzeild raakten -37- werden schepenen van de stad Haarlem gezonden om de problemen op te lossen. Bovendien had het stadsbestuur ervoor gezorgd dat de grond stoffen voor het brouwen uitsluitend in de stad zelf gekocht konden wor den. Koren was de belangrijkste grondstof. De korenhandelaren werden eraan gehouden hun product eerst binnen de muren van Haarlem te brengen, alvorens zij het daarbuiten mochten verkopen. Hetzelfde gold voor de hop, waarbij de vinders van het brouwersgilde optraden als keur meesters voor de te verkopen partijen.76* De brouwersweduwen hadden meegewerkt in het familiebedrijf dat aan huis was gevestigd en zodoende het vak geleerd. De drapeniersweduwen hadden deze kans nooit gekre gen doordat het overgrote deel van de bedrijfsvoering zich in andere ste den en gebieden afspeelde. Zij waren niet bekend met de onderhande lingsmethoden van de grote drapeniers. Omdat de vrouwen echter dege nen waren geweest die bij afwezigheid van hun echtgenoten thuis het bedrijf draaiende hadden gehouden kenden zij wel de weg in de stad. Hierdoor was het voor de weduwen mogelijk het bedrijf op kleinere schaal voort te zetten met kortere aanvoerlijnen van grondstoffen, en dichter bij huis gelegen afzetmarkten. Brouwsters in Engeland Wanneer de bijzondere positie van de Hollandse brouwsters niet direct het gevolg was van het feit dat zij in een Hollandse stad woonden en werkten, lag het dan misschien aan de beroepsgroep waarin zij actief waren? Ook in andere gebieden in Europa waren er in de late middel- Pagina hiernaast: werkplaats van de lakenbereider, het sorteren, vlaken en kaarden van wol. (uit: De encyclopedie van Diderot en d'Alembert, 1762-1777) MARJOLEIN VAN DEKKEN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 39