Het Spaarne bij bierbrouwerij Het Dubbelt Anker door Johannes Swertner, 1764. (coll. Kennemer Atlas) is wrang dat juist het brouwen van bier een fatsoenlijke en legale manier was om aan voldoende geld te komen terwijl het van overheidswege steeds meer bemoeilijkt werd. De tweede reden waarom minder vrouwen tot het brouwersvak toe traden vormde de opkomst van het hopbier. Lange tijd was met hop gebrouwen bier onbekend in Engeland. Pas aan het eind van de dertien de eeuw werd er voor het eerst hopbier geïmporteerd op het eiland. Het sloeg echter niet aan en het duurde nog bijna honderdvijftig jaar voordat de eerste hopbierbrouwerijen werden opgericht. De eerste tijd werd het enkel gebrouwen door buitenlanders: Hollanders en brouwers uit de Duitse gebieden die hier hun fortuin zochten. Onder hen waren weinig of geen vrouwen. Het personeel dat zij inhuurden bestond uitsluitend uit mannen die uit hun eigen land afkomstig waren. Er was dus weinig kans voor vrouwen om de nieuwe technieken te leren. De enkele vrouwen die wel de kans kregen om te leren hoe ze hopbier moesten brouwen kregen te maken met andere obstakels. Zij hadden geld nodig om te investeren in kapitaalgoederen. Hoewel de grondstoffen voor hopbier goedkoper waren, had men andere apparatuur en brouwketels nodig.79' Vrouwen hadden moeilijker toegang tot kredieten en men was er binnen de brouw- bedrijven niet begerig naar de vennoot te worden van een alleenstaande vrouw. Er was immers altijd een kans dat zij trouwde en dat de nieuwe echtgenoot problemen zou veroorzaken. Bovendien was het brouwen MARJOLEIN VAN DEKKEN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 41