Een leven lang burger Johannes in Enschedé (1785-1866) -60- Inleiding In het jaar 2003 viert het vermaarde Haarlemse bedrijf Joh. Enschedé zijn driehonderdjarig bestaan.1' Er zijn weinig Nederlandse ondernemingen die op zo'n lange en rijke geschiedenis kunnen terugkijken. Hoe is deze opvallende continuïteit te verklaren? Het eerste wat in het oog springt is de sterke cohesie als familiebedrijf en de succesvolle erfopvolging door de eeuwen heen. Tot het begin van de jaren negentig van de twintigste eeuw had een Enschedé de leiding van het bedrijf. In toenemende mate ging het bedrijf zich vanaf het einde van de achttiende eeuw toeleggen op het vervaardigen van waardepapie ren en werd zo de monopolist van het drukken van de Nederlandse bankbiljetten en de Nederlandse postzegels.2' De nadruk op de hoogste kwaliteit en veiligheid, de voortdurende samenspraak met staatsinstellin gen (vanaf 1814 met De Nederlandsche Bank) die verbonden zijn met het drukken van waardepapieren, dit alles zette steeds meer een stempel op het bedrijf én op de firmanten en directeuren uit de familie. Het onder houden van de relatie met de overheid en het zetten van een nationale standaard was een voorwaarde voor de exclusieve staatsopdrachten die vanaf het begin van de negentiende eeuw in toenemende mate het bedrijfsresultaat gingen bepalen. Dit alles maakte de Enschedé's tot een bijzonder soort ondernemers, zeer bewust van de (eigen) vaktraditie en zeer bedacht op de relatie met de staat. Maar hoe kon dit familiebedrijf zich zo'n positie verwerven? Bij bestudering van de bedrijfs- en familie geschiedenis blijkt hoe afwijkend de Enschedé's al waren van hun vak broeders en hoe hun nauwe verbintenis met de stedelijke overheid al veel eerder ontstaan en gegroeid was. In dit artikel staat een van de opmerkelijkste Enschedé's centraal: Johannes in Enschedé (1785-1866), die in een aantal opzichten het sym bool is voor de geschiedenis van bedrijf en familie en die bovendien leef de in een beslissende overgangstijd. De veelzijdigheid van zijn lange leven valt samen met een grote breuk in de Nederlandse geschiedenis. Veel FRANS WILLEM LANTINK

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 62