ZESTIG GULDEN 61— Een door Johannes Enschedé Jr. (Johannes iv 1811-1878) met zijn handteke ning goedgekeurde proef (1862) van het bankbiljet van zestig gulden, de zoge naamde 'Reliëfrand', ontworpen door H. Nüsser en J.H. Morriën. (coll. Museum Enschedé) (schijnbare) tegenstellingen worden in zijn leven zichtbaar: als zoon van een Haarlems patriot en revolutionair en zelf hoge bestuursambtenaar in de Franse Tijd, werd hij later als de 'Bevrijder' van Haarlem in 1813 gezien, toen hij de orde bewaakte in de onzekere overgangstijd rond het vertrek van de Franse troepen. Hoewel zeer lang Haarlems raadslid en tien jaar Tweede Kamerlid was hij geen modern (liberaal) politicus maar toch vooral een bestuurder in de oude zin en leek daarmee eerder de oud- stedelijke traditie van het ancien regime voort te zetten. Als regent van hofjes en afgevaardigde in tal van provinciale besturen en militaire rech ter bleef hij decennia actief. Duidelijk een voorstander van de modernisering van Nederland en bewonderaar van de nieuwste vervoersmiddelen en waterkeringen, was hij politiek een anti-Thorbeckiaan en een conservatieve tegenstander van de grondwet van 1848, waar hij uiteindelijk in het landsbelang toch voor stemde. Zijn werk als firmant van het bedrijf en uitgever van de Opregte Haarlemsche Courant vervulde hij ook tot op hoge leeftijd met ijzeren discipline. Hij maakte de Opregte Haarlemsche Courant weer tot een financieel succes, maar kon de overgang naar de eerste politiek gekleur de dagbladen niet meemaken waardoor de tot dan toe in heel Nederland verspreide krant de concurrentieslag verloor. *-*•" - - - ftt AtUS"** "cm FRANS WILLEM LANTINK

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 63