krijgsraad. Daar kwam het voor het eerst tot een botsing met de na hem benoemde vroedschappen ten tijde van de patriottentijd, die er vanuit gingen dat hun rang voor zijn militaire anciënniteit ging. In de Resolutiën van de krijgsraad is de twist na te lezen, waarbij Johannes zich op het nieuwe begrip van de vrije burger van de verlichting beriep.3' Mede dankzij zijn positie in de traditionele kaders van de oudburger- lijke stedelijke samenleving kon Johannes n uitgroeien tot een sleutelfi guur in de patriottentijd en het Haarlemse vrijkorps Pro Aris et FocisA De patriottentijd (1780-1788) was een voorloper van de grote omwente lingen in de Franse Tijd, toen de oude staatsinstellingen en bestuursver- houdingen in de Republiek en de Hollandse steden hun einde vonden. In Haarlem was de hervormingsbeweging van de patriotten zeer succesvol. Er was een voorhoede van een nieuwe groep burgers ontstaan die poli tieke hervormingen wilden doorvoeren. Dissenters, inwoners die niet tot het officiële hervormde geloof behoorden, zoals doopsgezinden en luthe ranen waren van de politieke macht en allerlei bestuursfuncties in de stad buitengesloten. De Enschedé's namen een middenpositie in. Hoewel (Waalsch) hervormd waren zij als nieuwkomers praktisch uitgesloten van toetreding tot de stadsregering, de vroedschap. Maar door hun bestuurs functies verkeerden ze wel met de oude politieke elite. Door latere huwe lijksrelaties vormde de familie bovendien een schakel met de welgestelde doopsgezinde families in Haarlem. Er was sprake van een dubbele op mars; enerzijds werden traditionele posities veroverd, maar daarnaast bleken leden van de familie overactief in nieuwe vormen van burgerlijk zelfbewustzijn zoals het vrijkorps en de theatersociëteit Leerzaam Vermaak.5' Hoogtepunt van de patriottentijd in Haarlem was de feestelijke eed op een nieuw regeringsreglement op de Grote Markt naast een allegorische vrijheidstempel.De gebeurtenissen werden uitvoerig in de Opregte Haarlemsche Courant door Johannes 11 verslagen. Hij speelde zelf een belangrijke symbolische rol bij de plechtigheden, waarbij hij als hoogste in rang van de krijgsraad aan de aanwezige 'raaden' mocht vragen de eed op het regeringsreglement 'in handen van de Burgerij' te bekrachtigen.7' Maar een paar weken later stonden Pruisische troepen op de Grote Markt die de macht van stadhouder Willem v, de zwager van de Prui sische koning, herstelden. Onderdeel van de orangistische restauratie was het verbod op het vrijkorps. Bovendien werd Johannes 11 als officier van de reguliere schutterij ontslagen. Van een aantal verboden genootschap pen, zoals de Burgersociëteit, zijn de papieren verdwenen en wellicht ver nietigd, maar het archief van het vrijkorps Pro Aris et Focis werd bijna tachtig jaar door de Enschedé's thuis in de Damstraat bewaard totdat Haerlem Jaarboek 2002

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 2002 | | pagina 66